Første fund af forårets sommerfugle 2021 og 2020
fra månederne januar - april

Bemærk at listen opdateres automatisk 1 gange i døgnet ved midnat.

Gå til andre sommerfugle

Dagsommerfugle
Pyrgus malvae (spættet bredpande)19/4-2020
Melby Overdrev, NEZ
Pyrgus armoricanus (fransk bredpande)22/4-2020
Røsnæs, Horsedal, NWZ
Anthocharis cardamines (aurora)6/4-2020
Odense, Stige, Tanggårdvej 8, F
Pieris brassicae (stor kålsommerfugl)17/4-2020
Anholt/Ørkenvej, EJ
Pieris rapae (lille kålsommerfugl)7/4-2020
konge vejen 261, NEZ
Pieris napi (grønåret kålsommerfugl)27/3-2020
Aalborg, NEJ
Gonepteryx rhamni (citronsommerfugl)14/3-2020
Allerød, NEZ
21/2-2021
Viborg, EJ
Lycaena phlaeas (lille ildfugl)19/4-2020
Molslaboratoriet, EJ
Callophrys rubi (grøn busksommerfugl)16/4-2020
Gl. Ry, EJ
Celastrina argiolus (skovblåfugl)8/4-2020
Universitetsparken, Århus, EJ
Aricia agestis (rødplettet blåfugl)26/4-2020
Ølsted Strand, Rundebakke, NEZ
Issoria lathonia (storplettet perlemorsommerfugl)7/4-2020
Anholt/Sønderbjerg, EJ
Boloria euphrosyne (rødlig perlemorsommerfugl)27/4-2020
Store Bøgeskov, NWZ
Vanessa atalanta (admiral)19/3-2020
Vestamager, NEZ
22/2-2021
Præstø Syd, SZ
Vanessa cardui (tidselsommerfugl)17/4-2020
Bordrup Klitplantage Øst, WJ
Aglais io (dagpåfugleøje)19/2-2020
Ulvshale, LFM
22/2-2021
Magleby Skov, SZ
Aglais urticae (nældens takvinge)22/1-2020
Terndrup, NEJ
22/2-2021
Nykøbing Mors, NWJ
Polygonia c-album (det hvide c)19/3-2020
Usserød, NEZ
22/2-2021
Sonnerup Skov, NEZ
Araschnia levana (nældesommerfugl)17/4-2020
Bjernede Storskov, SZ
Nymphalis antiopa (sørgekåbe)27/3-2020
Teglstrup Hegn, NEZ
Nymphalis polychloros (kirsebærtakvinge)26/3-2020
Brønshøj, NEZ
Nymphalis xanthomelas (Østlig takvinge)19/3-2020
Magleby Skov, SZ
Pararge aegeria (skovrandøje)5/4-2020
Østre Plantage, EJ
Andre sommerfugle
Micropterix tunbergella  20/4-2020
Flintinge Byskov, LFM
Dyseriocrania subpurpurella  22/4-2020
Draved Skov, SJ
Eriocrania cicatricella  5/4-2020
Nkskov, LFM
Stigmella hemargyrella  24/4-2020
Ermelunden, NEZ
Adela reaumurella  22/4-2020
Lyngby Skov, NEZ
Adela cuprella  12/4-2020
Bolilmark, SJ
Nematopogon adansoniella  20/4-2020
Flintinge Byskov, LFM
Nematopogon swammerdamella  27/4-2020
Vesterroder, LFM
Incurvaria pectinea  19/4-2020
Melby Overdrev, NEZ
Incurvaria masculella  27/4-2020
Vesterroder, LFM
Incurvaria koerneriella  27/4-2020
Vesterroder, LFM
Caloptilia rufipennella  29/1-2021
Odense, Seden Kirkegård, F
Phyllonorycter harrisella  22/4-2020
Melby Overdrev, NEZ
Phyllonorycter maestingella  20/4-2020
Flintinge Byskov, LFM
Phyllonorycter nicellii  28/4-2020
Bøtø Pl, LFM
Phyllonorycter salicicolella  3/4-2020
Soldaterskoven, SJ
Phyllonorycter spinicolella  26/4-2020
Ølsted Strand, Rundebakke, NEZ
Phyllonorycter ulmifoliella  28/4-2020
Bøtø Pl, LFM
Ypsolopha mucronella  4/4-2020
Melby Overdrev, NEZ
Acrolepiopsis assectella  7/1-2020
Terndrup, NEJ
 2/1-2021
Terndrup, NEJ
Agonopterix ocellana  4/4-2020
Melby Overdrev, NEZ
 14/2-2021
Ry, EJ
Agonopterix arenella  23/4-2020
Søften, EJ
 10/1-2021
Terndrup, NEJ
Agonopterix subpropinquella  15/4-2020
Sdr. Sejerslev, SJ
Agonopterix curvipunctosa  29/4-2020
Vestermark, Sdr. Sejerslev, SJ
Agonopterix yeatiana  16/2-2020
Ho Klitplantage, WJ
Agonopterix alstromeriana  6/4-2020
Ølsted By, NEZ
Agonopterix purpurea  31/3-2020
Aarhus V, EJ
Agonopterix heracliana  16/2-2020
Ho Klitplantage, WJ
 1/1-2021
Anholt/Kistehøjvej, EJ
Depressaria emeritella  23/4-2020
Søften, EJ
Elachista compsa  27/4-2020
Vesterroder, LFM
Diurnea fagella  8/3-2020
Stavtrup, EJ
Endrosis sarcitrella  22/4-2020
Anholt/Ørkenvej, EJ
Hofmannophila pseudospretella  25/3-2020
Lunde Bro, Risinge, F
Metriotes lutarea  20/4-2020
Flintinge Byskov, LFM
Mompha divisella  7/4-2020
Lakolk, Øst, SJ
Mompha epilobiella  26/4-2020
Ølsted Strand, Rundebakke, NEZ
Amphisbatis incongruella  27/3-2020
Bolilmark, SJ
Monochroa tenebrella  20/3-2020
Allerup Enge, WJ
Aroga velocella  22/4-2020
Melby Overdrev, NEZ
Acleris abietana  15/1-2020
Anholt/Dræthøj, EJ
Acleris cristana  6/1-2020
Anholt/Dræthøj, EJ
Acleris hastiana  26/4-2020
Melby Overdrev, NEZ
Acleris hyemana  31/1-2020
Skeldal, NEJ
Acleris ferrugana  5/1-2020
Anholt/Dræthøj, EJ
Acleris notana  4/4-2020
Anholt/Dræthøj, EJ
Acleris logiana  4/4-2020
Anholt/Dræthøj, EJ
Acleris rufana  22/4-2020
Melby Overdrev, NEZ
Tortricodes alternella  11/3-2020
Ry, EJ
Philedonides lunana  9/4-2020
Ry, EJ
Epinotia pygmaeana  12/4-2020
Næsby strand, LFM
Epinotia subsequana  7/4-2020
Anholt/Højemøllevej, EJ
Ancylis unguicella  22/4-2020
Anholt/Pikkerhusknold, EJ
Ancylis subarcuana  22/4-2020
Melby Overdrev, NEZ
Cydia corollana  25/4-2020
Oudrup Østre Hede, NEJ
Pammene splendidulana  22/4-2020
Draved Skov, SJ
Pammene inquilina  5/4-2020
Åbenrå, Langbjerg, SJ
Pammene argyrana  16/4-2020
Gl. Ry, EJ
Pammene luedersiana  22/4-2020
Ulsted Rimmer, NEJ
Dichrorampha sedatana  25/4-2020
Faxe Ladeplads, SZ
Alucita hexadactyla  19/2-2020
Ulvshale, LFM
 19/2-2021
Sdr. Sejerslev, SJ
Amblyptilia acanthadactyla  23/4-2020
Anholt/Ørkenvej, EJ
Emmelina monodactyla  18/3-2020
Ølsted By, NEZ
Zophodia grossulariella  16/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Sletten, EJ
Pyrausta despicata  12/4-2020
Næsby strand, LFM
Duponchelia fovealis  9/1-2020
Allerød, NEZ
Eriogaster lanestris  (Uldhale) 16/4-2020
Hundstrup, F
Phyllodesma ilicifolia  22/4-2020
Tofte Skov, NEJ
Endromis versicolora  (Birkespinder) 20/4-2020
Hals Mose, NEJ
Aglia tau  (Sømplet) 12/4-2020
Egebæksvang, NEZ
Saturnia pavonia  (Lille natpåfugleøje) 12/4-2020
Rækkebjerge, Billund, WJ
Smerinthus ocellata  (Aftenpåfugleøje) 23/4-2020
Glatved Strand, EJ
Laothoe populi  (Poppelsværmer) 26/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Sletten, EJ
Sphinx pinastri  (Fyrresværmer) 26/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ
Macroglossum stellatarum  (Duehale) 10/4-2020
Nyord By, LFM
Hyles gallii  (Snerresværmer) 27/4-2020
Ulvshale, LFM
Polyploca ridens  15/4-2020
Bramming, WJ
Achlya flavicornis  (Gulhornet uldspinder) 16/3-2020
kulhuse, NEZ
Drepana falcataria  (Seglvinge) 22/4-2020
Fur, NWJ
Cilix glaucata  (Tjørne-silkevinge) 23/4-2020
Anholt/Ørkenvej, EJ
Archiearis parthenias  (Birke-dagugle) 16/3-2020
Ry, EJ
Boudinotiana notha  (Poppel-dagugle) 7/4-2020
Pinseskoven, NEZ
Lomaspilis marginata  (Sortrandet måler) 20/4-2020
Glombak, NWJ
Ligdia adustata  (Benved-måler) 27/4-2020
Gedesby By, LFM
Macaria notata  (Birke-skovmåler) 27/4-2020
Gedesby, LFM
Chiasmia clathrata  19/4-2020
Spodsbjerg, NEZ
Pachycnemia hippocastanaria  (Mørk hedemåler) 27/3-2020
Bolilmark, SJ
Opisthograptis luteolata  (Citronmåler) 20/4-2020
Glombak, NWJ
Selenia dentaria  (Almindelig månemåler) 16/4-2020
Søften, EJ
Selenia tetralunaria  (Purpurbrun månemåler) 25/4-2020
Rodemark, Stubbekøbing, LFM
Apocheima hispidaria  (Ege-vintermåler) 6/2-2020
Fussingø skov, EJ
Phigalia pilosaria  (Fjer-måler) 7/1-2020
Glud, EJ
 20/2-2021
Bøtø Plantage, LFM
Lycia hirtaria  21/4-2020
Yderby Lyng, NWZ
Biston strataria  (Broget vintermåler) 24/2-2020
Kværkeby, SZ
Agriopis leucophaearia  (Sortbåndet frostmåler) 14/1-2020
Ry, EJ
 23/2-2021
Rodemark, Stubbekøbing, LFM
Agriopis marginaria  (Grågul frostmåler) 7/2-2020
Herlevvænge, Herlev, NEZ
Cleora cinctaria  (Hvidbæltet barkmåler) 21/4-2020
Hals Mose, NEJ
Cleorodes lichenaria  (Lav-barkmåler) 20/4-2020
Glombak, NWJ
Ectropis crepuscularia  (Birke-barkmåler) 24/3-2020
Amager Fælled, NEZ
Ematurga atomaria  (Lyngmåler) 5/4-2020
Melby Overdrev, NEZ
Lomographa bimaculata  (Toplettet atlaskmåler) 20/4-2020
Glombak, NWJ
Theria rupicapraria  (Slåen-frostmåler) 28/2-2020
Vindeholme Strand, LFM
 22/2-2021
Ølene, B
Theria primaria  1/2-2020
Magleby Skov, SZ
 23/2-2021
Ølene, B
Alsophila aescularia  (Uldgumpmåler) 8/3-2020
Stavtrup, EJ
 21/2-2021
Høgild, WJ
Cyclophora pendularia  25/4-2020
Dueodde / Gubbegårdsvejen, B
Lythria cruentaria  (Purpurmåler) 17/4-2020
Melby Overdrev, NEZ
Xanthorhoe spadicearia  (Brunrød bladmåler) 16/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ
Xanthorhoe montanata  (Bakke-bladmåler) 20/4-2020
Glombak, NWJ
Xanthorhoe fluctuata  (Sortbæltet bladmåler) 20/4-2020
Hasselager, EJ
Epirrhoe alternata  (Almindelig bladmåler) 26/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ
Earophila badiata  (Brungul bladmåler) 4/4-2020
kulhuse, NEZ
Anticlea derivata  (Rosen-bladmåler) 16/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ
Lampropteryx suffumata  (Glinsende bladmåler) 31/3-2020
Ry, EJ
Chloroclysta siterata  (Brungrøn bladmåler) 4/4-2020
Melby Overdrev, NEZ
 23/2-2021
Magleby Skov, SZ
Dysstroma truncata  (Jordbær-bladmåler) 20/4-2020
Glombak, NWJ
Thera obeliscata  27/4-2020
Gedesby, LFM
Triphosa dubitata  (Vrietornmåler) 23/4-2020
Dueodde, B
Eupithecia exiguata  15/4-2020
Tofte Skov, NEJ
Eupithecia insigniata  22/4-2020
Gravlev, NEJ
Eupithecia indigata  25/4-2020
Gedesby, LFM
Eupithecia innotata  23/4-2020
Glatved Strand, EJ
Eupithecia abbreviata  26/3-2020
Jaungyde, EJ
Eupithecia dodoneata  6/4-2020
Stenholts vang, NEZ
Eupithecia lanceata  8/4-2020
Melby Overdrev, NEZ
Eupithecia tantillaria  (Gran-dværgmåler) 27/4-2020
Gedesby By, LFM
Gymnoscelis rufifasciata  20/3-2020
Neder Holluf, F
Chloroclystis v-ata  27/4-2020
Gedesby, LFM
Chesias rufata  (Rustrød gyvelmåler) 26/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ
Trichopteryx carpinata  (April-lapvinge) 6/4-2020
Stenholts vang, NEZ
Acasis viretata  14/4-2020
Valby, NEZ
Clostera curtula  (Lille måneplet) 16/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ
Cerura vinula  (Hermelinskåbe) 13/4-2020
Anholt/Ørkenvej, EJ
Notodonta dromedarius  (Dromedarspinder) 21/4-2020
Stavtrup, EJ
Notodonta tritophus  27/4-2020
Gedesby, LFM
Notodonta ziczac  (Zigzagspinder) 23/4-2020
Glatved Strand, EJ
Drymonia dodonaea  21/4-2020
Stavtrup, EJ
Drymonia ruficornis  12/4-2020
Usserød, NEZ
Pheosia tremula  (Porcelænsspinder) 16/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Sletten, EJ
Pheosia gnoma  (Birkeporcelænsspinder) 16/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ
Pterostoma palpina  (Palpetandspinder) 21/4-2020
Hals Mose, NEJ
Odontosia carmelita  (Karmeliterspinder) 16/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ
Phalera bucephala  (Måneplet) 25/4-2020
Dueodde / Gubbegårdsvejen, B
Peridea anceps  (Egetandspinder) 16/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ
Stauropus fagi  (Bøgespinder) 27/4-2020
Rodemark, Stubbekøbing, LFM
Acronicta auricoma  25/4-2020
Dueodde / Gubbegårdsvejen, B
Acronicta euphorbiae  25/4-2020
Dueodde / Gubbegårdsvejen, B
Herminia grisealis  20/4-2020
Glombak, NWJ
Scoliopteryx libatrix  (Takugle) 19/2-2020
Ulvshale, LFM
Hypena rostralis  (Humleugle) 25/3-2020
Lunde Bro, Risinge, F
 20/2-2021
Lunde Bro, Risinge, F
Rivula sericealis  20/4-2020
Glombak, NWJ
Cucullia chamomillae  25/4-2020
Dueodde / Gubbegårdsvejen, B
Cucullia verbasci  27/4-2020
Kongsted, SZ
Caradrina clavipalpis  9/4-2020
Frederiksberg C, NEZ
Phlogophora meticulosa  (Agatugle) 15/3-2020
Magleby Skov, SZ
 21/2-2021
Store Torøje, SZ
Actinotia polyodon  23/4-2020
Veksø, Sjælland, NEZ
Eupsilia transversa  (Satellitugle) 1/1-2020
Anholt/Dræthøj, EJ
 20/1-2021
Gniben, NWZ
Conistra vaccinii  (Blåbærugle) 1/1-2020
Anholt/Dræthøj, EJ
 23/2-2021
Ølsted By, NEZ
Conistra rubiginosa  1/1-2020
Anholt/Dræthøj, EJ
 6/1-2021
Odense, Pårup, F
Conistra rubiginea  9/3-2020
Ry, EJ
 23/2-2021
Rodemark, Stubbekøbing, LFM
Conistra erythrocephala  12/1-2020
Anholt/Ørkenvej, EJ
 24/2-2021
Magleby Skov, SZ
Lithophane semibrunnea  7/4-2020
Anholt/Dræthøj, EJ
Lithophane socia  21/2-2020
Anholt/Dræthøj, EJ
Lithophane ornitopus  (Slåenugle) 15/3-2020
Magleby Skov, SZ
Lithophane furcifera  (Elleugle) 6/4-2020
Anholt/Dræthøj, EJ
Xylena vetusta  (Irisugle) 19/2-2020
Anholt/Dræthøj, EJ
Xylena exsoleta  (Kåbeugle) 29/2-2020
Værløse, NEZ
 23/2-2021
Magleby Skov, SZ
Xylocampa areola  11/3-2020
Tofte Skov, NEJ
Oligia versicolor  20/4-2020
Glombak, NWJ
Anarta trifolii  (Bedeugle) 22/4-2020
Anholt/Ørkenvej, EJ
Anarta myrtilli  (Lyngugle) 16/4-2020
Holmegaard Mose, SZ
Lacanobia w-latinum  26/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ
Lacanobia oleracea  (Haveugle) 24/4-2020
Glombak, NWJ
Hada plebeja  26/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ
Papestra biren  25/4-2020
Dueodde / Gubbegårdsvejen, B
Orthosia incerta  (Broget forårsugle) 8/3-2020
Odense, Pårup, F
Orthosia gothica  (Gotisk forårsugle) 8/3-2020
Stavtrup, EJ
Orthosia cruda  1/2-2020
Blovstrød, NEZ
Orthosia miniosa  8/4-2020
Bøtøskoven naturpark område 4, LFM
Orthosia opima  11/4-2020
Yderby Lyng, NWZ
Orthosia populeti  11/3-2020
Tofte Skov, NEJ
Orthosia cerasi  (Rødgul forårsugle) 5/2-2020
Odense, Pårup, F
 25/2-2021
Magleby Skov, SZ
Orthosia gracilis  (Grå forårsugle) 3/4-2020
Gravlev, NEJ
Anorthoa munda  15/3-2020
Rådvad, NEZ
Panolis flammea  (Fyrreugle) 3/4-2020
Terndrup Hede, NEJ
Ochropleura plecta  (Hvidrandet jordugle) 23/4-2020
Bramming, WJ
Cerastis rubricosa  28/3-2020
Gravlev, NEJ
Cerastis leucographa  17/3-2020
Bramming, WJ
Agrotis puta  21/4-2020
Stavtrup, EJ
Agrotis exclamationis  (Udråbstegnsugle) 21/4-2020
Bramming, WJ
Agrotis segetum  (Agerugle) 26/4-2020
Søften, EJ
Colocasia coryli  (Penselugle) 16/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Sletten, EJ
Nola confusalis  22/4-2020
Tofte Skov, NEJ
Nycteola revayana  7/4-2020
Yderby Lyng, NWZ
 24/2-2021
Magleby Skov, SZ
Spilosoma lubricipeda  (Almindelig tigerspinder) 20/4-2020
Glombak, NWJ
Spilosoma urticae  (Hvid tigerspinder) 17/4-2020
Sonnerup Skov PH10, NEZ
Diaphora mendica  (Grå tigerspinder) 16/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ