Sommerfuglerapporter fra Danmark

Gå til foreningen startside Gamle rapporter Udenlandske rapporter
Vigtigt: Information om gældende frivillige populationsbeskyttelser af insekter i Danmark

Husk: Disse rapportsider er kun beregnet til observationer og meddelelser vedr. sommerfugle. Diskussioner, annoncer og lignende indlæg slettes uden varsel!

Læs mere her om ret og pligt på denne side

Bemærk venligst at alle observationer skal indeholde mindst artsnavn, dato og stednavn for være brugbare!

Dagsommerfugle Natsommerfugle Meddelelser
Forrige Tilføj ny rapport Næste

Rapportør Obs. dato Distrikt Obs. type
Peder Skou 0/0-0000 Natsommerfugle
Tak til Per Stadel for at kaste lys over forholdene vedr. lysfælder der slår dyrene ihjel. Men, men, men. Det er jo meget godt, at man kun må anvende disse insektfælder indendørs, men der kan vel næppe herske tvivl om, at 99,999% af de mange insektdræbere, eller hvad de nu kaldes, bliver anvendt udendørs. Derved er det vel ikke bygge- og supermarkederne der begår noget ulovligt, men derimod køberne af fælderne. Det groteske er så, at disse købere med garanti ikke har nogen som helst idé om at det de gør er ulovligt. Så jeg mener stadig, at Skov- og Naturstyrelsen har fejlet 100% hvad angår disse fælder. Når fælderne til stadighed annonceres, så er det jo fordi der er en god interesse for dem, ellers kunne det ikke betale sig at annoncere dem. Dette har stået på i rigtig mange år, vel cirka siden først i 90'erne og SNS har ikke gjort en pind ved sagen. Faktisk var jeg med til et møde med SNS omkring 90 hvor fældeproblematikken blev drøftet, og jeg ved at vi entomologer allerede på dette møde gjorde opmærksom på de mange insekt- og myggedræbere, der allerede dengang var til salg. Så vidt jeg husker var svaret fra SNS at den slags almindelig handel kunne de ikke forhindre. Så SNS kan altså ikke være uvidende om dette problem, men man foretrækker åbenbart at sætte kikkerten for det blinde øje. Så jeg synes stadig, at der er noget her der er hamrende forkert.

PS: Det kunne egentlig være interessant hvis man kunne finde nogle tal for import eller omsætning af insektdræberne. Hvor får man sådanne tal fra? Danmarks Statistik? En eller anden handels-organisation?
Skrevet d. 24/6-2007

Bjarne Skule 21/6-2007 EJ Natsommerfugle
Handrup lige øst for Mols Bjerge:
19.6. 4 stk. venustula
20.6. 1 stk. venustula efter megen regn

Jeg ved godt jeg bevæger mig i farligt område i og med, jeg har brudt radiotavsheden om jyske natsværmere, men det er givet vis nemmere at få tilgivelse end tilladelse.

Skrevet d. 21/6-2007

Jens Lyngsøe 7/6-2007 NEZ Natsommerfugle
Allindelille Fredsskov:2 stk.Asthena anseraria
banket ud af rød kornel.Samme nat gav 4 batteri-fælder intet af interesse.

Skrevet d. 16/6-2007

Klaus Hermansen 13/6-2007 NEZ Natsommerfugle
Gør som Bjarne i anden kategori:
Stenholt Indelukke varmt og stikkende. 5o ino og 1 dominula set.
Melby Overdrev: 2 formicaeformis og 20 argus samt Knuds mikrosglas.
Skrevet d. 13/6-2007

Bjarne Skule 12/6-2007 LFM Natsommerfugle
Bøtø, en lille uges (4.-10/6) lysfangst gav endnu 1 jacobaea, og 1 stk. gallii, men ellers ikke meget at bemærke.
11.6 gav 1 bicoloria og 2 fusconebulosa, 2 deceptoria.
12.6 kl. 06.00 viste at Odezia atrata ikke just er sjælden i engarealerne mellem de dyrkede marker ved Skelby på Sydfalster. Der fløj i 1000 - eller måske titusindvis over nyklippede grøftekanter langs med /i læ af de tilbageblevne urtevegetation i dette område, der veksler mellem dyrkede og udyrkede marker mellem afvandskanalerne.
Skrevet d. 12/6-2007

Gunver Rasmussen 10/6-2007 SJ Natsommerfugle
Bjerreskov ca.3km øst for Ribe:

Hundredevis af nyklækkede og lidt større larver af jacobaeae.


Skrevet d. 10/6-2007

claus gall 8/6-2007 SZ Natsommerfugle
sidste par nætter har givet følgende.. c. bifida , elpenor og porcellus og p.meticulosa og som alle andre ser jeg cardui alle vegne jeg bevæger mig i landet,, og ang. stribet tæge har jeg obs den flere gange sidste år i holm. mose men regner med at den vist er udbredt hernede..
Skrevet d. 8/6-2007

Per Tejlmann 2/6-2007 NWZ Natsommerfugle
Lumsås/Sonnerup: 25.V-2.VI på lys foruden de almindeligste arter: 1 stk. A. alni, 3 stk. H. jacobaeae, 1 stk. H. milhauseri, 2 stk. E. sororcula, 2 stk. D. pini, enkelte A. cinerea. Flere A. gamma sås.
Skrevet d. 6/6-2007

Bjarne Skule 6/6-2007 LFM Natsommerfugle
Bøtø, 31.3-3.6 - så kom lampen i gang, og selv om det var let at sortere efter 4 nætter, var det sjovt at se 4 stk. jacobaea! Der var også ambigua, en enkelt ripae - mens vore forhåbninger til natten
4.6. ikke blev indfriet - lokning var negativ - 6 stk. 8 watt rør gav en håndfuld extrema, mange elymi, mange ripae -og ellers intet at bemærke.
Carsten Hviid og Bjarne Skule
Skrevet d. 6/6-2007

Arne Larsen 31/5-2007 F Natsommerfugle
Hårby, Fyn: 1 stk Ribsglassværmer (tipuliformis)kom til feromon fælden, der var ladet med en Tipuliformis prop. Kl. 15:30 i flot sol. Er der nogen af I andre, der har set noget på feromonerne ? mvh Arne
Skrevet d. 2/6-2007

Dagsommerfugle Natsommerfugle Meddelelser
Forrige Tilføj ny rapport Næste