Sommerfuglerapporter fra Danmark

Gå til foreningen startside Gamle rapporter Udenlandske rapporter
Vigtigt: Information om gældende frivillige populationsbeskyttelser af insekter i Danmark

Husk: Disse rapportsider er kun beregnet til observationer og meddelelser vedr. sommerfugle. Diskussioner, annoncer og lignende indlæg slettes uden varsel!

Læs mere her om ret og pligt på denne side

Bemærk venligst at alle observationer skal indeholde mindst artsnavn, dato og stednavn for være brugbare!

Dagsommerfugle Natsommerfugle Meddelelser
Forrige Tilføj ny rapport Næste

Rapportør Obs. dato Distrikt Obs. type
Henrik Lund Larsen 21/7-2014 SZ Dagsommerfugle
Der kan være flere årsager til at de østlige takvinger er væk fra Pinseskoven, eller ikke har vist sig de seneste dage. At de i det hele taget er havnet i Pinseskoven og her til lands, skyldes at der er tale om individer med rejselyst i blodet, og de er måske draget videre, ligesom mange sikkert har lidt en naturlig død eller endt som fugleføde.

Til Thomas Møller kan jeg sige, at der stadig er en god chance for at se dem i Holmegaards Mosen.

Jeg har i de seneste dage kun besøgt den sydlige del af mosen, og her er de både kommet til snorene med rødvin, eller de har fløjet langs randzonen ud mod selve højmosen, hvor de nogle gange tager en lang tur ud over lyngen. inde på de solbeskinnede skovveje og i skovlysningerne har jeg ikke set nogen af de sjældne gæster.

Men man skal være tålmodig. Den første dag mødte jeg en mand, som ikke havde set hverken takvinge eller Iris på sine snore hele formiddagen. Jeg hængte mine snore op nøjagtigt hvor han tog sine ned, og 5 minutter efter var der en østlig takvinge, så kom der en Iris og senere endnu en østlig takvinge. To dage efter (den 19/7) var der endnu flere. Også selvom jeg samlede de to jeg så den 17/7.


Skrevet d. 21/7-2014

Per Stadel 21/7-2014 Dagsommerfugle
Thomas: I denne varme og tørke er der ikke mange sommerfugle, der lever ret længe med mindre de kan tage nektar til sig. Og iris og ilia er begge arter, som kun yderst sjældent hvis nogensinde, besøger blomster. Deres eneste chance for at få den nødvendige fugtighed i denne voldsomme varme, er enten morgendug eller fugt på skovveje, og begge dele har været en udtalt mangelvare længe. Bortset fra det, så har dyrene haft rige muligheder for at sætte næste generation i vej, og dermed er deres liv naturligt slut.

Det er i hvert fald IKKE indsamling, som er årsagen til, at du hverken har set iris eller ilia. Jeg så heller ingen arion på Møn i lørdags, og de er i hvert fald ikke samlet væk!
Skrevet d. 21/7-2014

Thomas Møller 21/7-2014 NEZ Dagsommerfugle
Nu var xanthomelas kun en af tre arter, jeg håbede at se i Pinseskoven. Jeg synes stadig, at det er bemærkelsesværdigt, at de tre arter fra at have fløjet talrigt for kort tid siden, nu nærmest er væk. Kan være, at xanthomelas er draget videre mod vest.. Men hvad med de mange iris og ilia? Er de også draget vestpå? Men hvis du ved, at det ikke er fordi, at de er blevet samlet, Lars, så er det da betryggende. Tak for den oplysning.
Skrevet d. 21/7-2014

Steen Bork Christensen 20/7-2014 EJ Dagsommerfugle
Sukkerlokning med rødvinssnore omkring Aarhus de seneste 3 dage gav:

18/7 1 xanthomelas, Åbyhøj, 1 Q. quercus, Moesgaard Strand.

20/7 2 c-album, Beder. Alle dage enkelte atalanta og io samt aegeria på snorene.
Skrevet d. 20/7-2014

Lars Andersen 20/7-2014 Dagsommerfugle
Har været i pinseskoven de sidste 2 dage, kun en enkelt Iris hun, Amiraler, Det hvide C og en masse Skovrandøjer og slidte Engrandøjer og lidt Dagpåfugleøjer og enkelte Nældesommerfugle og Stor Bredpande. Det ser ud til de Østlig takvinge er trukket videre vestpå. Ikke indsamlert som Thomas Møller skriver.
Skrevet d. 20/7-2014

Kurt Christensen 20/7-2014 NEZ Dagsommerfugle
En ny lokalitet for Østlig Takvinge : Den kom ind i stuen her i Fredensborg og satte sig ved siden af min computer og blev dér til Jeg havde skrevet denne rapport, hvorefter Jeg hjalp den ud i haven igen...
Skrevet d. 20/7-2014

Michael Kavin 20/7-2014 F Dagsommerfugle
Efter i de seneste dage at have brugt en del timer med sukkerlokningssnorene i min lokale skov med å, pil, lækre steder osv. uden at se skyggen af xanthomelas (men til gengæld som noget nyt for stedet iris) opgav jeg ævret og forsøgte mig i stedet med snorene i min lille forstadshave her i dag. Det var en åbenbart en klog disposition, for på et par timer kom der 2 xanthomelas forbi.
Skrevet d. 20/7-2014

Pia Seidelin Svendsen 20/7-2014 Dagsommerfugle
Gik lige på hurtig havevandring,lige hjemvendt fra ferie og mit blik spottede hurtigt ,hvad jeg lige har fundet ud af ,blodplet larver. Aldrig set dem i min have før. Skæring ved Århus
Skrevet d. 20/7-2014

Henrik Lund Larsen 19/7-2014 SZ Dagsommerfugle
Holmegaards Mose. Der viste sig 5 østlig takvinge, 1 iris (hun), ca. 10 C-album samt en masse kejserkåber, skovrandøjer mm.



Dagens ekstra oplevelse: to røde glenter set på meget nært hold i bøgeskoven mellem landevejen og mosen. Har de mon rede i nærheden?
Skrevet d. 20/7-2014

Thomas Møller 19/7-2014 NEZ Dagsommerfugle
Jeg var som Steffen på besøg i Pinseskoven i dag - mellem 11-30 og 13-30. Jeg ville så gerne opleve nogle af de mange iris, ilia og xanthomelas, der er rapporteret derude fra. Jeg så imidlertid ikke så meget som skyggen af nogle af dem. På trods af at jeg besøgte alle lokkepletter og i det hele taget stirrede til den store guldmedalje. Jeg ved, at de ikke er færdige med at flyve for i år: hvorfor er de så væk nu? Er det fordi de bliver samlet? Det synes jeg i givet fald bare ikke er i orden. :(

Jeg så dog Steffens antiopa på et birketræ, hvor den blev siddende i laang tid, og så så jeg endelig på hjemvejen en hun-iris øjensynligt i færd med æglægning på en pil nær skovvejen - men alt taget i betragtning ikke vildt opløftende..
Skrevet d. 19/7-2014

Dagsommerfugle Natsommerfugle Meddelelser
Forrige Tilføj ny rapport Næste