Sommerfuglerapporter fra Danmark

Gå til foreningen startside Gamle rapporter Udenlandske rapporter
Vigtigt: Information om gældende frivillige populationsbeskyttelser af insekter i Danmark

Husk: Disse rapportsider er kun beregnet til observationer og meddelelser vedr. sommerfugle. Diskussioner, annoncer og lignende indlæg slettes uden varsel!

Læs mere her om ret og pligt på denne side

Bemærk venligst at alle observationer skal indeholde mindst artsnavn, dato og stednavn for være brugbare!

Dagsommerfugle Natsommerfugle Meddelelser
Forrige Tilføj ny rapport Næste

Rapportør Obs. dato Distrikt Obs. type
Steen Bork Christensen 20/7-2014 EJ Dagsommerfugle
Sukkerlokning med rødvinssnore omkring Aarhus de seneste 3 dage gav:

18/7 1 xanthomelas, Åbyhøj, 1 Q. quercus, Moesgaard Strand.

20/7 2 c-album, Beder. Alle dage enkelte atalanta og io samt aegeria på snorene.
Skrevet d. 20/7-2014

Lars Andersen 20/7-2014 Dagsommerfugle
Har været i pinseskoven de sidste 2 dage, kun en enkelt Iris hun, Amiraler, Det hvide C og en masse Skovrandøjer og slidte Engrandøjer og lidt Dagpåfugleøjer og enkelte Nældesommerfugle og Stor Bredpande. Det ser ud til de Østlig takvinge er trukket videre vestpå. Ikke indsamlert som Thomas Møller skriver.
Skrevet d. 20/7-2014

Kurt Christensen 20/7-2014 NEZ Dagsommerfugle
En ny lokalitet for Østlig Takvinge : Den kom ind i stuen her i Fredensborg og satte sig ved siden af min computer og blev dér til Jeg havde skrevet denne rapport, hvorefter Jeg hjalp den ud i haven igen...
Skrevet d. 20/7-2014

Michael Kavin 20/7-2014 F Dagsommerfugle
Efter i de seneste dage at have brugt en del timer med sukkerlokningssnorene i min lokale skov med å, pil, lækre steder osv. uden at se skyggen af xanthomelas (men til gengæld som noget nyt for stedet iris) opgav jeg ævret og forsøgte mig i stedet med snorene i min lille forstadshave her i dag. Det var en åbenbart en klog disposition, for på et par timer kom der 2 xanthomelas forbi.
Skrevet d. 20/7-2014

Pia Seidelin Svendsen 20/7-2014 Dagsommerfugle
Gik lige på hurtig havevandring,lige hjemvendt fra ferie og mit blik spottede hurtigt ,hvad jeg lige har fundet ud af ,blodplet larver. Aldrig set dem i min have før. Skæring ved Århus
Skrevet d. 20/7-2014

Henrik Lund Larsen 19/7-2014 SZ Dagsommerfugle
Holmegaards Mose. Der viste sig 5 østlig takvinge, 1 iris (hun), ca. 10 C-album samt en masse kejserkåber, skovrandøjer mm.



Dagens ekstra oplevelse: to røde glenter set på meget nært hold i bøgeskoven mellem landevejen og mosen. Har de mon rede i nærheden?
Skrevet d. 20/7-2014

Thomas Møller 19/7-2014 NEZ Dagsommerfugle
Jeg var som Steffen på besøg i Pinseskoven i dag - mellem 11-30 og 13-30. Jeg ville så gerne opleve nogle af de mange iris, ilia og xanthomelas, der er rapporteret derude fra. Jeg så imidlertid ikke så meget som skyggen af nogle af dem. På trods af at jeg besøgte alle lokkepletter og i det hele taget stirrede til den store guldmedalje. Jeg ved, at de ikke er færdige med at flyve for i år: hvorfor er de så væk nu? Er det fordi de bliver samlet? Det synes jeg i givet fald bare ikke er i orden. :(

Jeg så dog Steffens antiopa på et birketræ, hvor den blev siddende i laang tid, og så så jeg endelig på hjemvejen en hun-iris øjensynligt i færd med æglægning på en pil nær skovvejen - men alt taget i betragtning ikke vildt opløftende..
Skrevet d. 19/7-2014

Jørgen Verner Hansen 19/7-2014 SZ Dagsommerfugle
Så blev det endelig min tur. En xanthomelas i Krageskoven sydvest for Køge. En stor takvinge fløj op fra skovstien. Stærke vingeslag. Jeg huggede bremserne i og sprang af cyklen. Den kom tilbage, kredsede om mig og satte sig endda et kort øjeblik på min bare mave, men brød sig vist ikke om min sved, selv om jeg i går havde drukket mere end et glas rødvin. Fløj uroligt omkring, men satte sig et par gange på skovstien til nærmere beskuelse. Den var ganske pæn, men ikke nyklækket, lidt flossede bagvinger. Ellers kun kejserkåber, fire hvide admiraler og fem hvide c'er plus alle de almindelige i Krageskoven og Åshøje Overdrev.
Skrevet d. 19/7-2014

Søren Risager 4/7-2014 SZ Dagsommerfugle
Fredskov: Den 04.07.2014 gik jeg en lang dagsommerfugletur i Fredskov på Næstveds militære øvelsesterræn i Næstved med mit sommerfuglenet. Her så jeg 15 stk. Limenitis Camilla, hvoraf jeg fangede 3 stk. til min sommerfuglesamling, 6 stk. Argynnis Paphia, 1 stk. Polygonia C-album, nogle andre danske,almindelige,kedelige og kun lidet nævneværdige dagsommerfuglearter og sidst men ikke mindst 6 stk. Apatura Iris. Den første iris, en han, kom pludseligt dumpende ned fra trækronerne og satte sig på skovvejen 2-3 meter foran mig. Jeg nærmede mig den langsomt, og det lykkedes mig at nette den i mit sommerfuglenet, og jeg tog den med hjem til min sommerfuglesamling. Dens vinger lyste smukt lillablåt, når lyset faldt på dem fra specifikke vinkler. Iris'en, dette nationalklenodie, der ligesom Limenitis Camilla har noget tropisk over sig. Fire af de andre iris'er fløj oppe i trækronerne, men den sidste iris kom ligesom den første iris,jeg så, pludseligt dumpende ned fra trækronerne og satte sig på skovvejen et par meter foran mig. En kæmpestor og flot iris-hun, men ligeså snart at jeg begyndte at nærme mig den langsomt for at fange den i mit sommerfuglenet, fløj den op i trækronerne igen op i nogle meget høje træer. Jeg har aldrig før set Apatura Iris komme ned på jorden af sig selv, men det matcher jo meget godt Apatura Iris' image,ry og levevis med tidligt om morgenen og sidst på eftermiddagen at flyve fra trækronerne ned på skovbunden for at suge fugt fra skovbunden, da det netop også var sidst på eftermiddagen, at de to iris'er fløj nedfra trækronerne og satte sig på skovvejen et par meter foran mig. Jeg synes godt nok, at Fredskov er en meget spændende og en utroligt dejlig dagsommerfuglelokalitet, og jeg håber virkeligt, at området er fredet.
Skrevet d. 19/7-2014

Jørgen Strabo 18/7-2014 NEZ Dagsommerfugle
Søllerød: 1 Xanthomelas og 2 C-album på rødvinsnore
Skrevet d. 19/7-2014

Dagsommerfugle Natsommerfugle Meddelelser
Forrige Tilføj ny rapport Næste