Sommerfuglerapporter fra Danmark

Gå til foreningen startside Gamle rapporter Udenlandske rapporter
Vigtigt: Information om gældende frivillige populationsbeskyttelser af insekter i Danmark

Husk: Disse rapportsider er kun beregnet til observationer og meddelelser vedr. sommerfugle. Diskussioner, annoncer og lignende indlæg slettes uden varsel!

Læs mere her om ret og pligt på denne side

Bemærk venligst at alle observationer skal indeholde mindst artsnavn, dato og stednavn for være brugbare!

Dagsommerfugle Natsommerfugle Meddelelser
Forrige Tilføj ny rapport Næste

Rapportør Obs. dato Distrikt Obs. type
Jørgen Krogh 5/6-2015 NEZ Dagsommerfugle
Min opfattelse af juni som en sommerfuglefattig sommermåned blev bekræftet i Bistrupskovene mellem Roskilde og Ringsted. På de skovenge hvor jeg i juli sidste år talte 25 arter, blev det i dag kun til 7. Der var rigtig mange rhamni, men bedst var levana, atalanta og især en helt frisk selene.
Skrevet d. 5/6-2015

Emil Bjerregård 4/6-2015 NWZ Dagsommerfugle
For at prøve noget nyt tog jeg i dag til Nykøbing Sjælland for at raide Odsherred igennem. Det primære fokus var Okkergul Pletvinge, M. cinxia som vi jo ikke ser så mange steder i NEZ. Første stop var Vester Lyng, hvor jeg med det samme fandt 8 cinxia indenfor et begrænset område, og havde jeg givet gennemgået lokaliteten mere grundigt havde jeg sikkert presset observationstallet langt højere op. Hurtigt videre (under tidspres som sædvanlig!) til Klint. Fandt 4 cinxia, og kørte dernæst i retning mod Sjællands Odde. På Nordstranden af Overby Lyng sås minimum 25 cinxia, og jeg nåede ikke engang at gennemgå det "bedste" sted. Bevægede mig til den sydlige del af Overby Lyng. Her var der, som ventet, cinxia overalt. Til sidst gad jeg ikke tælle, så konstaterede blot 100+. Desuden 4 agestis og bedst én enkelt Spættet Bredpande, P. malvae. Herefter var planen Yderby Lyng, men kunne godt mærke det ville være svært at nå i dag, så tog syd på ad Sejrø Bugten. Her var mit fokus Gudmindrup Lyng & Korevlerne. Desværre ingen selene som jeg ellers havde håbet på, men efter den del besvær fik jeg da set 4 cinxia ved Korevlerne. Det var så den dag.
Skrevet d. 4/6-2015

Emil Bjerregård 3/6-2015 LFM Dagsommerfugle
31/5: 3 tages og 25 cinxia på Melby Overdrev, 3 rubi i Karsemosen, 1 rubi i Tibirke Bakker og 2 rubi i Heatherhill.



3/6: Kørte til Lolland for at se om Sortplettet Bredpande, C. silvicola var kommet ordentligt i gang. Startede først med at eftersøge den i Hydeskov (endnu en gang), men det lykkedes desværre heller ikke denne gang at genfinde silvicola, og ej heller euphrosyne sås. Tog herefter til Søholt Storskov, og her fik jeg da set 2 silvicola og 4 euphrosyne. Ellers en noget vindblæst affære!
Skrevet d. 3/6-2015

Magnus Vest Hebsgaard 31/5-2015 NEZ Dagsommerfugle
I blæsvejret på Melby Overdrev i går, 30/5: 2 tages, 2 malvae, 2 rubi, og 5-6 nyklækkede cinxia siddende i vejgrøften i områdets sydlige del.


Skrevet d. 31/5-2015

Emil Bjerregård 30/5-2015 NEZ Dagsommerfugle
Efter regn om formiddagen blev det ok pænt om eftermiddagen så tog lige lidt rubi-optællinger i Nordsjælland. Først Malmmosen der gav ca. 30 rubi og derefter Lyngby Åmose med 9 rubi. Var også lige forbi Allerød Sø for at se om jeg kunne snuse til de første hippothoe, men selvfølgelig alt for tidligt med denne grumme maj vejrmæssigt, trods de var i fuld gang sidste år på denne tid af året.
Skrevet d. 30/5-2015

Emil Bjerregård 29/5-2015 NEZ Dagsommerfugle
Melby Overdrev her til formiddag inden skyerne trak sig sammen: Kom efter cinxia og fik set >30, desuden 4 tages, 1 rubi samt en del phlaeas, pamphilus, icarus m.fl.
Skrevet d. 29/5-2015

Emil Bjerregård 27/5-2015 NEZ Dagsommerfugle
Lidt Grøn Busksommerfugl, C. rubi i Heatherhill og Hjortesøle i Gribskov var hvad det blev til hhv. i går og i dag i det halvdårlige vejr. Prognoserne tyder jo ikke ligefremmen på det bliver meget bedre den kommende tid...
Skrevet d. 27/5-2015

Jan Trepax 26/5-2015 F Natsommerfugle
Hej Derude. Er det ligeså ørkesløst hos alle i andre, at kikke på lamperne efter en hel nat som her på Langeland? I nat 0 dyr, men det er jo også en åbenlands-lokalitet. Bedste maj-nat hidtil gav 7 dyr, så der er ikke meget at præparere iøjeblikket, desværre. Håber snart på bedre tider, ellers bliver grejet sat på loftet igen!
Skrevet d. 26/5-2015

Christian Videnkjær 24/5-2015 NWZ Dagsommerfugle
En tur til fiskehandleren i Havnebyen på Sj. Odde gav ikke kun fisk men en N. antiopa flyvende hen over vejen i kølergitterhøjde :0 lige udenfor Brugsen. Den slap helskindet over!
Skrevet d. 25/5-2015

Svend Kaaber 25/5-2015 EJ Dagsommerfugle
Nationalpark Mols bjerge 24.maj 2015.

Efter kuna have set 2 arter kålfugle(P.napi og brassicae) og dagpåfugleøjer i Aarhus V gennem hele denne kølige maj prøvede vi i går at tage til Djursland for at se, hvad der fløj i den nordlige del af nationalparken på nogle af de steder hvor der flyver mange dagsommerfugle, på årsbasis omkring 40 arter. Vi så dog kun 13 arter:C.rubi (ca. 20),C.argiolus (1 hun), P.icarus (enkelte nyklækkede hanner),L.phlaeas(få), en del P.napi og få P.brassicae, mange G.rhamni, de fleste hanner, en hun af A.cardamines, en del territoriale In. io-hanner,flere L.megera-hunner, flere C.pamphilus,få P.aegeria( begge køn), samt flere larvekolonier af M. cinxia. I alt en konstatering af, at hvor der er passet på levestederne, forekommer arterne stadigvæk. Og i løbet af en uge myldrer det med blodplet (T.jacobaeae) dér.
Skrevet d. 25/5-2015

Dagsommerfugle Natsommerfugle Meddelelser
Forrige Tilføj ny rapport Næste