Sommerfuglerapporter fra Danmark

Gå til foreningen startside Gamle rapporter Udenlandske rapporter
Vigtigt: Information om gældende frivillige populationsbeskyttelser af insekter i Danmark

Husk: Disse rapportsider er kun beregnet til observationer og meddelelser vedr. sommerfugle. Diskussioner, annoncer og lignende indlæg slettes uden varsel!

Læs mere her om ret og pligt på denne side

Bemærk venligst at alle observationer skal indeholde mindst artsnavn, dato og stednavn for være brugbare!

Dagsommerfugle Natsommerfugle Meddelelser
Forrige Tilføj ny rapport Næste

Rapportør Obs. dato Distrikt Obs. type
Paul René Orlien 24/2-2014 LFM Natsommerfugle
Årets første tur ! På Vindeholme Strand fandt Erik Steen Larsen og jeg i alt 7 stk. T.primaria heriblandt én hun. Derudover to stk. T.rupicapraria i parring. Det var klart vejr med en let, men kølig, pålandsbrise. Temperaturen var ca.7 grader.
Skrevet d. 24/2-2014

Allan Bornø Clausen 13/2-2014 NEZ Dagsommerfugle
Pudsig iagttagelse. Både en gang i december og her i går under høst af grønkål sidder der pludselig en napi larve, stadig levende grøn, med mavebæltet på, klar til forpubning. Kulden forhindrer dem tydeligt nok i at gennemføre projektet.

Klimaforandrringer, tja. Larven i dec. tog jeg ind hvorefter den døde !
Skrevet d. 13/2-2014

Erik Steen Larsen 11/2-2014 Meddelelse
Sommerfugle på Grønland?

Jeg drømmer om at tage en tur til Grønlands vestkyst i juli (2014 ell. 2015) og vil derfor høre, om der er nogen der har erfaringer i den slags? Natsommerfugle står højt på ønskelisten, men dagdyrene er selvfølgelig heller ikke uinteressante.

Eventuelle rejsefæller er også velkomne.
Skrevet d. 11/2-2014

Paul René Orlien 10/2-2014 NEZ Natsommerfugle
Folehave skov ved Hørsholm. To stk. pilosaria hanner siddende højt på lygtepæle. Så må vi se om det er startskuddet på den nye sæson. DMI forudsiger køligt vejr det næste stykke tid, men både pilosaria og primaria har allerede vist sig. Derudover ser jeg af og til conistraer/transversa i skumringen sammen med hunden :-)
Skrevet d. 11/2-2014

Peder Skou 10/2-2014 F Meddelelse
Hej Per Adel.

Bogen er udsolgt fra udgiveren for flere år siden, så det er næppe den vej du skal søge den. Min vurdering er, at du hurtigst vil kunne få fat i et eksemplar hvis du annoncerer at du vil købe den og gør det i mødeprogrammer fra de forskellige foreninger i DK, Norge og Sverige. Men det bliver nok stadig svært, for der blev trykt for få eksemplarer og da bogen er så forholdsvis nu er stort set alle, der købte bogen, stadig aktive med de kære dyr og derfor ikke interesserede i at sælge deres eksemplar.

Med venlig hilsen

Peder
Skrevet d. 10/2-2014

Svend Kaaber 10/2-2014 EJ Meddelelse
Til Per Adel,

Har du prøvet at kontakte VIKLER-bogens forlag: Entomologiska Sällskapet i Lund.

Det burde ligge inde med et evt. restoplag. Held og lykke. Svend Kaaber
Skrevet d. 10/2-2014

Per Adel 1/2-2014 Meddelelse
Hej alle

Har længe søgt bogen : Nordens Viklere af Ingvar Svensson

Er der nogen der kender til et eksemplar der kan erhverves

Mvh

Per Adel

20585453
Skrevet d. 1/2-2014

Thomas Møller 29/1-2014 NWZ Dagsommerfugle
Hej! Jeg har modtaget følgende henvendelse fra Lone Güldner Kolenda i Lyngby-Tårbæk kommune:



'Hej Thomas



Jeg skriver til dig fordi vi i Lyngby-Taarbæk kommune sammen med Gladsaxe kommune er ved at påbegynde en fredningsplejeplan for områderne omkring Lyngby Sø og Bagsværd Sø.



Vi vil i den forbindelse lave et møde med repræsentanter for de forskellige interesseorganisationer der er i kommunerne.



I den forbindelse vil vi også gerne hvis der var en repræsentant for entomologisk forening..



Vi vil derfor høre om du måske er medlem af foreningen eller kender andre i en af kommunerne som kunne være repræsentant for entomologerne.



Hilsen osv..



Er der nogen, der har lyst og viden til at stille op i foreningen eller i Entomologisk Forening? I kender dem nok bedre end jeg gør.



Hilsen Thomas




Skrevet d. 29/1-2014

Lars Andersen 14/1-2014 LFM Meddelelse
Lyttesholm.dk Et nyt naturcenter er ved at tage form på det sydlige Lolland, midt i et spændende naturområde. Saksfjed Inddæmning og Hyllekrog med Brunddragene. Et område med et af Danmark og Nordens bedste steder for at observere efterårstræk af rovfugle. Strand, strandenge, enge og skove med en spændende fauna, blandt andet mange orkideer.

Ynglende Havørn med webkamera, vilde heste, græssende køer, ynglende eng- og strandfugle. Masser af trækfugle der kan ses fra det nye fugletårn. Der ses næsten hvert år Gul Høsommerfugl og Orange Høsommerfugl. Omkring Naturcentret vil der blive en vild blomstereng med en del Lucerne.

Naturcentret vil få plancher om området og dets fauna, kort med forslag til ture i området, for at se de specielle ting området kan byde på. Centret vil afholde mange arrangementer med relation til natur i løbet af året. Snart vil der være værelser til billig udlejning, så man kan få noget søvn inden man skal hjem, efter at have lyst natsommerfugle, som der sikkert er mange sjældne af. Vil man tidligt om morgenen ud at se på fugle eller naturen, er det også praktisk at have kunne sove i et værelse i centret, så man ikke skal køre hjemmefra midt om natten.

Ikke langt fra naturcentret ligger Rødbyhavn, som er kendt af mange lepidopteorologer, natsommerfuglefolk, som også vil kunne have gavn af et værelse, inden hjemturen. Maribo Naturpark ligger også tæt på.

Lyttesholm Naturcenter har et godt og nært samarbejde med Fugleværnsfonden og DOF, og beboerne i sommerhusene på Brunddragene, samt lokalbefolkningen og landsbyen Errindlev med dennes købmand.

Lyttesholm Naturcenters bygningers istandsættelse financeres ved forskellige fonde, LAG Lolland og Landdistriktspuljen. Den daglige drift: strøm, vand, varme og kaffe financeres ved medlemsskab af Foreningen Lyttesholm Naturcenter, og koster 100.-kr. for et årsmedlemsskab. Hermed en opfordring om at melde sig ind. Det kan gøres via hjemmesiden Lyttesholm.dk. Tubas Løkkegaard d. 13 januar 2014

http://lyttesholm.dk/

Skrevet d. 14/1-2014

Lars Andersen 7/1-2014 NEZ Meddelelse
I februar 2007 var jeg i en bjergdal ca. 2 timers kørsel fra Caranavi, hvor jeg med nogle ugers mellemrum fotograferede en lille blåfugl. I en del år siden d. 29 marts 2011 har den ligget på et forum på Neotropical Forum

Og i dag besøgte jeg dette forum, og opdagede at der var svar fra oktober 2013; is probably an undescribed species related to Nicolaea demilineata from Paraguay.

Hvis der er nogen der kan finde lignende fotos af den f.eks. på Lamas? Jeg har forsøgt over flere omgange at finde denne; http://www.neotropicalbutterflies.com/phpBB3/viewtopic.php?f=22&t=2285&sid=19d0341b2e06d286c2ee240868f79395
Skrevet d. 7/1-2014

Dagsommerfugle Natsommerfugle Meddelelser
Forrige Tilføj ny rapport Næste