Sommerfuglerapporter fra Danmark

Gå til foreningen startside Gamle rapporter Udenlandske rapporter
Vigtigt: Information om gældende frivillige populationsbeskyttelser af insekter i Danmark

Husk: Disse rapportsider er kun beregnet til observationer og meddelelser vedr. sommerfugle. Diskussioner, annoncer og lignende indlæg slettes uden varsel!

Læs mere her om ret og pligt på denne side

Bemærk venligst at alle observationer skal indeholde mindst artsnavn, dato og stednavn for være brugbare!

Dagsommerfugle Natsommerfugle Meddelelser
Forrige Tilføj ny rapport Næste

Rapportør Obs. dato Distrikt Obs. type
Magnus Vest Hebsgaard 12/3-2012 NEZ Dagsommerfugle
To urticae set idag i Enghaven, ved Frederiksværk.
Skrevet d. 12/3-2012

Emil Blicher Bjerregård 3/3-2012 NEZ Dagsommerfugle
En urticae gjorde sig til på en halvlunken mur midt i Hillerød By i 5-6 graders varme. Dejligt at man kan mærke foråret igen.



Mvh Emil
Skrevet d. 3/3-2012

Ole Fogh Nielsen 29/2-2012 Dagsommerfugle
Ry: 1 dagpåfugleøje (I. io) set.
Skrevet d. 1/3-2012

Martin Bjerg 27/2-2012 NEZ Dagsommerfugle
Sad så lige en transversa derude. Mon snart det er forår så? Det ville måske hjælpe med at få den sne væk fra forsiden Per :-)
Skrevet d. 27/2-2012

Gunver Rasmussen 26/2-2012 SJ Dagsommerfugle
Gredstedbro.



1 stk nældens takvinge flyver rundt i haven.
Skrevet d. 26/2-2012

Lina Knuth-Winterfeldt 25/2-2012 SJ Dagsommerfugle
Dagpåfugleøje (Inachis io) set levende udenfor (på øret af min mosbamse), siddende i skyggen. Lørdag d. 25.2.2012. kl. 10.15. Lidt vind, og temperatur ca. 5-6 grader.
Skrevet d. 26/2-2012

Peder Skou 22/2-2012 F Dagsommerfugle
ENTOMOLOGISK ÅRSMØDE 2012

Så er der kun godt og vel 2 uger til at Entomologisk Årsmøde finder sted, d. 10.-11. marts i Midtfyns Fritidscenter i Ringe på Fyn. Du kan læse næsten alt om mødet på: http://www.fynskeentomologer.dk/cms/?Entomologisk_%C5rsm%F8de_2012 eller på www.fynskeentomologer.dk og så klik på Entomologisk Årsmøde. Vi satser på at dette årsmøde vil overgå alle tidligere møder hvad angår antallet af deltagere og som noget helt særligt kan man overnatte på Centrets vandrerhjem. Man behøver kun at tilmelde sig hvis man ønsker at deltage i årsmøde-middagen lørdag aften, men som arrangører beder vi om at også andre tilmelder sig på forhånd sådan at vi har bedst muligt overblik over situationen.

Vel mødt til årsmøde 2012 i Ringe. Det bliver nok ikke så ringe endda.
Skrevet d. 22/2-2012

Allan Olsen 20/2-2012 NEZ Dagsommerfugle
Mandag d. 20.februar ca. kl. 12:15 kunne jeg glæde mig over en meget tidlig Nældens Takvinge (A. urticae) på Peder Hvidtfeldts Stræde i indre København.

Noget eller nogen må vel have vækket den af vinterdvalen, og den sad i en vindueskarm med udbredte vinger i flere minutter, inden den lettede.

En dejlig forsmag på, hvad der snart er i vente.




Skrevet d. 21/2-2012

Peder Skou 26/12-2011 F Dagsommerfugle
Jule-måleren

Mandag d. 26. december var vi til julefrokost hos familien i Højby ved Odense. Da vi skulle til at gå henad mod kl. 9 om aftenen kom Anne-Grete ind og fortalte mig at der sad en ugle på væggen ved lampen udenfor hoveddøren. Selvom jeg kun gør i målere skulle jeg straks ud og se hvad det var for en og faktisk var det ikke en ugle men måleren Apocheima pilosaria. Den er jo blandt de allerførste målere til at klække efter vinteren, og dette eksemplar er åbenbart blevet fristet af de høje juletemperaturer. Det var vist 5-6 grader den aften. Jeg har fanget målere i Danmark i alle årets måneder undtagen i januar. Det vil jeg nu prøve at råde bod på ved at sætte en lampe ud i den kommende tid når vi har plug-grader.
Skrevet d. 4/1-2012

Allan Bornø Clausen 27/12-2011 NEZ Dagsommerfugle
Melby overdrev: Så også i går reperationerne på overdrevet. Og kunne fra min kone høre (arbejder i naturstyrelsen), at man har fundet og afmonteret 25 - 30 uekspolderede granater mm. Nok meget rart at de er væk. Og vi skal ikke glemme at forsvarets forstyrelser jo har været med til at forynge flora og fauna tidligere,- til god gavn. Fremtiden kan synes lidt mere usikker selv om der er fine planer for vedligehold af området.



Godt nytår !
Skrevet d. 27/12-2011

Dagsommerfugle Natsommerfugle Meddelelser
Forrige Tilføj ny rapport Næste