Sommerfuglerapporter fra Danmark

Gå til foreningen startside Gamle rapporter Udenlandske rapporter
Vigtigt: Information om gældende frivillige populationsbeskyttelser af insekter i Danmark

Husk: Disse rapportsider er kun beregnet til observationer og meddelelser vedr. sommerfugle. Diskussioner, annoncer og lignende indlæg slettes uden varsel!

Læs mere her om ret og pligt på denne side

Bemærk venligst at alle observationer skal indeholde mindst artsnavn, dato og stednavn for være brugbare!

Dagsommerfugle Natsommerfugle Meddelelser
Forrige Tilføj ny rapport Næste

Rapportør Obs. dato Distrikt Obs. type
Steffen Johansen 13/3-2012 NEZ Dagsommerfugle
Ganløse by. Så er foråret på vej, i dag 1 nældens takvinge (urticae).
Skrevet d. 13/3-2012

Birgit Nielsen 13/3-2012 NEZ Natsommerfugle
På trods af en voldsom forårsforkølelese kan man få lepidopterologiske glæder: 1 stk Conistra rubiginosa bankede blidt men vedholdende på min vinduesrude, så jeg måtte simpelthen ud og invitere den indenfor og der kunne jeg så se 2 stk Biston strataria lige ved siden af sparelampen. Hurra, så er sæsonen omsider i gang.
Skrevet d. 13/3-2012

Magnus Vest Hebsgaard 12/3-2012 NEZ Dagsommerfugle
To urticae set idag i Enghaven, ved Frederiksværk.
Skrevet d. 12/3-2012

Anders Beltoft 10/3-2012 WJ Natsommerfugle
Her til morgen var der 2 Conistra vaccinii i lysspanden, samt 1 lys måler, jeg desværre ikke nåede at bestemme, da den straks tog flugten ud af æggebakken, og ud over engen vi bor ved.

Senere hen på eftermiddagen så jeg Aglais io i haven, så nu må foråret da være her :-)
Skrevet d. 10/3-2012

Emil Blicher Bjerregård 3/3-2012 NEZ Dagsommerfugle
En urticae gjorde sig til på en halvlunken mur midt i Hillerød By i 5-6 graders varme. Dejligt at man kan mærke foråret igen.



Mvh Emil
Skrevet d. 3/3-2012

Ole Fogh Nielsen 29/2-2012 Dagsommerfugle
Ry: 1 dagpåfugleøje (I. io) set.
Skrevet d. 1/3-2012

Per Stadel 1/3-2012 Meddelelse
>Hej Per, så må du gerne komme med 2012 udgaven af:

> Sammenlign de tidligste observationer af sommerfuglearter registreret i januar,

> februar, marts eller april i 2009, 2010 og 2011.

Det er hermed sket. Link findes på vores forside under billedet http://www.lepidoptera.dk/firstrecs.php

Hilsen

Per
Skrevet d. 1/3-2012

Knud Bech 29/2-2012 Meddelelse
Hej Per, så må du gerne komme med 2012 udgaven af:

Sammenlign de tidligste observationer af sommerfuglearter registreret i januar, februar, marts eller april i 2009, 2010 og 2011.

Da mange arter flyver allerede nu fx. ornitopus, arter som overvintre som imago og forårs arter af målere og ugler se Bugbase for 2012. Håber du har lidt tid til det, da det er sjovt at se - især flere år i træk.




Skrevet d. 29/2-2012

Lars Andersen 26/2-2012 LFM Natsommerfugle
En rettelse til turen d. 26 februar, har set alle fotos igennem, der er ingen Theria rupicapraria, det er alle sammen Theria primaria.
Skrevet d. 29/2-2012

Ole Fogh Nielsen 28/2-2012 EJ Natsommerfugle
Ry: 3 P. pilosaria på lys. Lun aften med 8 graders varme.
Skrevet d. 29/2-2012

Dagsommerfugle Natsommerfugle Meddelelser
Forrige Tilføj ny rapport Næste