Sommerfuglerapporter fra Danmark

Gå til foreningen startside Gamle rapporter Udenlandske rapporter
Vigtigt: Information om gældende frivillige populationsbeskyttelser af insekter i Danmark

Husk: Disse rapportsider er kun beregnet til observationer og meddelelser vedr. sommerfugle. Diskussioner, annoncer og lignende indlæg slettes uden varsel!

Læs mere her om ret og pligt på denne side

Bemærk venligst at alle observationer skal indeholde mindst artsnavn, dato og stednavn for være brugbare!

Dagsommerfugle Natsommerfugle Meddelelser
Forrige Tilføj ny rapport Næste

Rapportør Obs. dato Distrikt Obs. type
Thomas Stenild 0/0-0000 EJ Dagsommerfugle
Jeg har det sidste stykke tid dagligt haft ca 10 urticae på budleia. For ca tre uger siden var der mange atalanta nu kun 3-4 stykker, det samme med io, for 3 uger siden ca 5-10 om dagen nu kun enkelte. Ellers en del lathonia og div. Kålfugl. 1 enkelt betula. Så har der været 2-3 stellatarum i haven de sidste par uger og 1 enkelt gallii
Skrevet d. 11/8-2018

Peder Skou 11/8-2018 F Dagsommerfugle
Hej Per. Her i vores sydfynske have har vi en stor sommerfuglebusk, der stadig blomstrer. Der har i år ikke været så mange af de sædvanlige takvinger på den, urticae, io, atalanta og cardui, og det har været langt mindre end sidste år hvor der mange gange nok var 100 i alt på blomsterne. På det seneste har der været færre end tidligere under buskens blomstring. Jeg har tænkt at tilbagegangen nok skyldtes at dyrene i det meget varme vej simpelt hen blev slidt op og var døde. Jeg mener dog at jeg har set atalanta i den sidste uge, og for mindre end to uger siden var alle fire arter på busken, men som sagt i langt mindre antal end sidste år.
Skrevet d. 11/8-2018

Per Stadel 11/8-2018 NEZ Dagsommerfugle
Hej alle,

er det kun mig der undrer mig over hvor alle atalanta, io og urticae (admiralerne, dagpåfugleøjerne og nældens takvinge) er blevet af? for nogle uger siden var sommerfuglebuskene fulde af især io og urticae, og lige burde der være mange atalanta på bla. nedfaldne mirabeller, men man ser ingenting. Io og urticae kan være gået til oversomring i varmen, så en io kravle ind i en tom fuglekasse, og atalanta kan være trukket syd på. Underligt er også, at cardui åbenbart har været fåtallig i år.

Men er der nogen der ser atalanta i øjeblikket?
Skrevet d. 11/8-2018

Martin Bjerg, Christian Videnkjær & Allan B Clausen 6/8-2018 LFM Dagsommerfugle
En lille 3-dages tur fra Sjællands Odde over Djursland, Midtjylland og tilbage over Fyn og Falster til at afslutte sommerferien på; startede ved Glatved Strand, som gav en enkelt comma, mange icarus samt en del megera og andengenerations jurtina. Bedste dyr blev to andengenerations tages. Nærliggende Rugaardstrand gav omkring 15 comma og endnu en friskklækket tages. Djursland var voldsomt tørkeramt i forhold til de fleste andre steder, som ellers var tørre nok. Syd for Nørre Snede en fin lokalitet med 25-30 comma, lidt spind af cinxia og omkring 20 virgaureae som det bedste. Sluttede turen med lucernemarken ved Idestrup, hvor det blev til en håndfuld hyale og et par stellatarum. Diget ved Bøtø var tørt men alligevel en del tityrus, icarus og phlaeas.
Skrevet d. 6/8-2018

Emil Bjerregård 5/8-2018 LFM Dagsommerfugle
Rapporter for de sidste 2 dage:

3/8: LFM

Startede dagen ved Idestrup på Falster om formiddagen. Lucernemarken gav på dette tidspunkt 2 hanner af Gul Høsommerfugl (Colias hyale).

Herefter kørte jeg mod sydvest til Bruserup, hvor der også ligger et par lucernemarker. D. 31/7 havde jeg en enkelt han af hyale hernede, så det skulle lige tjekkes. Brugte en del tid i området, og heldet udeblev ikke, da jeg kl. 13:18 fandt min første hun i år af Gul Høsommerfugl. Havde den i nogle minutter inden den strøj videre ud over andre marker.

Kørte efterfølgende nordpå tilbage til Idestrup, for at tjekke marken igen. Jeg har ikke set noget til Orange Høsommerfugl (Colias croceus) i år, men der skulle efter sigende være set et par stykker, bl.a. ved Idestrup d. 2/8, så måtte lige se efter. Desværre ingen croceus, men til gengæld var der kommet bedre gang i hyale. I løbet af nogle timer fik jeg set 8-10 hanner af hyale, og bl.a. fik jeg set 3 hanner på én gang samlet. Trods alt rimelig godt, selvom croceus udeblev.

4/8: LFM

Brugte endnu en dag hernede, denne dag i selskab med Magnus Vest Hebsgaard & Kasper Nyberg.

Vi startede om morgenen/formiddagen på den store lucernemark ved Idestrup. Vejret var ikke optimalt, men blev dog bedre hen af vejen som dagen skred frem. Vi fik da set 5 hanner af Gul Høsommerfugl (Colias hyale) og 1 stk. Duehale (Macroglossum stellatarum). Mødte også Martin Bjerg, Allan Bornø Clausen og Christian Videnkjær, som havde nogenlunde samme antal af hyale, samt lidt flere stellatarum.

Herefter kørte vi til Gedser By, hvor vi fandt nogle sommerfuglebuske der skulle tjekkes for stellatarum. Og uden de større problemer fandt vi 5 stk.

Herefter kørte vi til Gedser Fuglestation, hvor vi fandt 1 stk. stellatarum.

Ude på selve Gedser Odde, var der endnu mere gang i den. Her så vi 12-15 stk. stellatarum, men desværre ingen Colias'er. Men helt godt alligevel!

Vi sluttede ved Høvblege på Møn, men her havde vi ikke heldet med os hvad angår de gode trækdyr. Dog et skønt sted alligevel.
Skrevet d. 5/8-2018

Jørn Bittcher 29/7-2018 NEZ Dagsommerfugle
Apropos de foregående meldinger:

På et kort besøg i Botanisk Have, København, sås 15-20 individer fordelt på flere arter tropiske dagsommerfugle frit flyvende i haven, især på Buddleja. Dørene til sommerfuglehuset kan ikke være særlig tætsluttende :-)
Skrevet d. 2/8-2018

Erling Krabbe 21/7-2018 NEZ Dagsommerfugle
Kongesvalehale set i Botanisk Have, København ved Buddlejabusk, udenfor sommerfuglehuset. Er vel på springtur.
Skrevet d. 1/8-2018

Søren Friis Smith 31/7-2018 NEZ Dagsommerfugle
Observeret en kongesvalehale (Papilio cresphontes) i Kartoffelrækkerne på Østerbro i København kl 11.00.
Skrevet d. 1/8-2018

Thomas Møller 31/7-2018 NWZ Dagsommerfugle
En del 'orange' sommerfugle her.. Nogle er megera, andre lathonia og enkelte sikkert c-album. De har dog en tendens til ikke at ville sidde stille og lade sig bestemme med sikkerhed. Ellers synes det at være småt med især de små arter. Og de få phlaeas m.fl., her er, ses hvor jeg har nogle småbede, der vandes, og hvor der er noget mynte og andet at suge nektar på. Tørken ser nu ud til at hæmme de fleste arter..

Mht den voldsomme tilbagegang de senere år for bl.a. de af Emil nævnte arter, så er der sikkert i vidt omfang tale om en forsinket effekt af en allerede foregået landskabsforarmning, der har splittet mange arters metapopulationer op i isolerede småpopulationer, hvor lokale 'katastrofer' så kan få fatale konsekvenser for arten.

Jeg havde i en del år fornøjelsen af at kunne se amandus og virgaureae i et lokalt, fugtigt engområde her i Rørvig. Og ikke andre steder heroppe længere.. På et tidspunkt fandt den lokale grundejerforening så ud af, at der skulle foretages noget 'pleje' til ære for de orkideer, der også var i engen. Der blev derfor foretaget slåning og efterfølgende indsamling af det afslåede. I princippet fint nok. Der var bare lige det, at det blev gjort på et tidspunkt af året, hvor det var meget fugtigt, og med noget maskineri, der havde omdannet hele engen til noget der lignede slagmarken fra en efterårsmanøvre. Med hjulspor og ensileret plantemateriale dækkende hele området. Det var nærmest umuligt at forestille sig, at der var nogen sommerfugle, der skulle kunne overleve denne behandling. Og de følgende år viste da også, at det havde de heller ikke!

Den overordnede kultivering af landskabet i forening med kvælstofforurening og tilgroning er den egentlige årsag. Siden har bl.a. naturplejeprojekter mange steder ironisk nok sørget for at banke det sidste søm i ligkisten for overlevende småpopulationer. Som at iagttage de sidste flaksende flammer i gløderne fra et bål..


Skrevet d. 31/7-2018

Emil Bjerregård 31/7-2018 Dagsommerfugle
Rapporter for den sidste uges tid, med blandede resultater:

24/7: NEZ

Nuppede en runde i Hillerød for at få set årets første imago af Guldhale (Thecla betulae). Trods lidt meldinger hist og pist de foregående dage, fandt jeg ingen eksemplarer, hverken ved Salpetermosen eller Skansebakken. Dog var der stadig 2 eksemplarer af Dukatsommerfugl (Lycaena virgaureae) på vingerne på sidstnævnte lokalitet.

25/7: LFM

Tur til Sydfalster gav ingen nævneværdige trækdyr. Lucernemarken ved Idestrup var tom for høsommerfugle, og heller intet af den slags på Det Falsterske Dige. Fik dog set lidt Sorte Ildfugle (Lycaena tityrus) spredt i området; 1 ved Marielyst Strand, 6 ved Bøtø Strand, 5 ved Bøtø Plantage og 2 ved Bøtø Nor. I alt 14 eksemplarer uden egentlig at gå efter den. Rigtig fint år den har hernede. Også 1 Markperlemorsommerfugl (Argynnis aglaja) ved Bøtø Strand og 1 Brunlig Perlemorsommerfugl (Boloria selene) ved Marielyst Strand.

26/7: NEZ

Startede tidligt ved Salpetermosen i Hillerød, og endelig var den første imago af Guldhale (Thecla betulae) på vingerne. Dejligt.

Kørte efterfølgende en lille runde i Bidstrup-skovene. Det mest nævneværdige resultat:

Hundemosen: 1 Kejserkåbe (Argynnis paphia) og 10 Skovperlemorsommerfugle (Argynnis adippe).

Ellesøengen: 5 paphia og 1 adippe.

Smuldmosen: 2 paphia og 6 adippe.

Sluttede dagen omkring Trollesminde i Hillerød, nær rådhuset. Havde håbet på lidt betulae, som dog ikke var fremme her. Måske var det også blevet lidt for sent på dagen. Til gengæld fik jeg set 2 stk. agestis. Utroligt nok var det første gang nogensinde jeg ser arten i Hillerød Kommune! Og så endda godt en måned efter jeg flyttede herfra. Lidt sjovt.

27/7: LFM

Endnu en tur til Falster igen-igen-igen…

Gedser Odde, Birkemosen, Bøtø Strand og Idestrup blev tjekket…men intet! Så 8 tityrus som det mest interessante ved Bøtø Strand. Det er ikke altid lige sjovt at lede efter superdyr, da det kræver enorm tålmodighed til tider.

28/7: NEZ

Rykkede til Asserbo og Lille Kregme for at køre noget betulae igennem. Desværre udviklede vejret sig særdeles uheldigt, trods der var lovet supervejr. Jeg måtte tage til takke med overskyet vejr og regn(måske meget godt egentlig i disse tider...), så kørte til Hillerød i stedet efter bedre vejr, hvor lidt betulae var på vingerne i Salpetermosen.

29/7: EJ

Valgte denne dag faldt på en tur mod vest efter Kommabredpande (Hesperia comma). Mulighederne var mange, men valgte at køre til Molslaboratoriet og omegn.

En runde gav følgende observationer af comma: +8 ved Femmøller, 1 ved Basballe, 5 ved Stenhøje, 1 ved Strandkær, 4 ved Molslaboratoriet og 1 ved Strandkær Strand. I alt 20 stk. En fin lille tur, også botanisk, trods jeg var noget handicappet, da jeg den foregående dag blev forgiftet på min venstre hånd ved berøring af Vild Pastinak ved Lille Kregme. Således havde jeg kun én hånd til rådighed, da den anden ikke måtte få sollys, og således befandt sig i lommen hele dagen. Til sidst blev det for meget, og så gad jeg ikke mere efter nogle timers feltarbejde.

30/7: NEZ

Planen var egentlig Lolland, men syntes vejret blev lidt for dårligt dernede til jeg gad køre derned alligevel. I stedet kunne jeg glæde mig over Guldhale (Thecla betulae) i Salpetermosen ved Hillerød, på min tur da opklaringen kom om eftermiddagen.

31/7: LFM

Efter flere dages sydøstenvind, som da trods alt havde blæst lidt Orange Høsommerfugle (Colias croceus) ind på Öland og en enkelt Gul Høsommerfugl (Colias hyale) forleden på Møn, tænkte jeg at køre en tur til LFM med Klaus og håbe på at det for en gangs skyld kunne give lidt interessante trækdyr, efter mange skuffende dage hernede.

Og i dag kom det endelig rigtigt i gang! Vi startede ved Gedser Odde kl. 9:30. Vi tjekkede først stranden igennem for Grønbroget Kålsommerfugl (Pontia edusa) som vi desværre ikke fandt. Til gengæld havde vi held med at finde 1 stk. Duehale (Macroglossum stellatarum) på en klat lucerne ud mod spidsen. God start.

Herefter kørte vi til Bruserup, hvor der ligget et par lucernemarker i år. Besøgte dem tidligere i år d. 16/7, da marken var i fuld blomst, men desværre med forgæves resultat dengang. 3 dage senere blev marken slået, men den er så småt ved at blive god igen. Og straks da vi steg ud af bilen, spottede vi med det samme ved første kig på marken en han af hyale der fløj en del rundt. Den forsvandt hurtigt, men et kvarters tid senere genså vi hvad der formentlig var samme dyr.

Næste mål blev lucernemarken ved Idestrup. Her brugte vi egentlig ikke specielt lang tid, men igen lykkedes det nærmest ved ankomst, kl. 12:20, at finde endnu en han af hyale. Dertil skal også igen nævnes 1 stk. stellatarum fra denne mark.

Vi besluttede os for efterfølgende at satse på Lolland. Vi kørte i retningen af Brunddragene, men fandt inden da en lidt tynd rødkløvermark hvor vi stod og gloede lidt uden resultat.

Herefter gjaldt det Saksfjed Inddæmning & Brunddragene. Desværre ingen trækdyr, men til gengæld 2 betulae kunne vi glæde os over.

Næste mål blev Rødby, hvor der "altid" har været lidt lucernemarker. I år så det godt nok tyndt ud - vi fandt kun en meget lille mark som ikke rigtig rystede noget af sig.

Vi besluttede os derfor at køre mod det nordvestlige Lolland for at tjekke Knuthenlund & Jysted, hvor jeg tidligere har set mængder af både croceus og hyale. Desværre er det hélt slut med lucernemarker på disse kanter. En skam.

Dagen blev rundet af på en lucernemark ved Abildholm mellem Sakskøbing og Majbølle, som jeg fandt tidligere på året i maj-måned i forbindelse med en eftersøgning af Spættet Bredpande (Pyrgus malvae) og Rødlig Perlemorsommerfugl (Boloria euphrosyne) på øen. Trods en del skyet vejr, lykkedes det at finde 1 stk. hyale og 1 stk. stellatarum på marken. Vi fik en snak med landmanden, der kunne fortælle at marken høstes i morgen, så vi var heldige med at nå en hyale på denne lokalitet i dag.

Det virker som om der er kommet bedre gang i trækket her de sidste 2-3 dage. Ærgerligt at de sydøstlige vinde siger tak for nu (i hvert fald i denne omgang) - nu var vi ellers lige så godt i gang! Men der er da trods alt kommet lidt ind de senere dage, som nu ligger og kører rundt på Lolland, Falster & Møn, som man kan gå efter - det havde dog været mere optimalt hvis hedebølgen med 30-34 grader og sydøstlige vinde fortsatte dag efter dag. Men kan jo som bekendt ikke få det hele.
Skrevet d. 31/7-2018

Dagsommerfugle Natsommerfugle Meddelelser
Forrige Tilføj ny rapport Næste