Sommerfuglerapporter fra Danmark

Gå til foreningen startside Gamle rapporter Udenlandske rapporter
Vigtigt: Information om gældende frivillige populationsbeskyttelser af insekter i Danmark

Husk: Disse rapportsider er kun beregnet til observationer og meddelelser vedr. sommerfugle. Diskussioner, annoncer og lignende indlæg slettes uden varsel!

Læs mere her om ret og pligt på denne side

Bemærk venligst at alle observationer skal indeholde mindst artsnavn, dato og stednavn for være brugbare!

Dagsommerfugle Natsommerfugle Meddelelser
Forrige Tilføj ny rapport Næste

Rapportør Obs. dato Distrikt Obs. type
Linda Sletting Jensen 20/6-2010 Natsommerfugle
Så en Blodplet i en have i Hjørring.
Skrevet d. 21/6-2010

Paul Orlien & Erik Steen Larsen 19/6-2010 NEJ Natsommerfugle
Højsande, Læsø 16-19. juni 2010:

Fire aftener i Nordmarkshuset med lys- og sukkerlokning i Højsande i meget blandet vejr.

Af de bedre arter kan nævnes: M.alpium 4; A.alni 7; P.biren 1; A.cinerea 4; S.lunularia 5; G.crenata 2; L.bicoloria 6 og så et veritabelt træk d. 18/6: H.rectilinea 9 (+ 1 stk. d.19/6).

Mvh.,

Erik
Skrevet d. 20/6-2010

Gunver Rasmussen 8/6-2010 SJ Natsommerfugle
Gredstedbro:

1 stk ocellata i min have.
Skrevet d. 8/6-2010

Lasse Jensen 6/6-2010 Natsommerfugle
Har fundet en blodplet dagaktiv natsommerfugl i Ll. Torøje, Faxe på kanten til Stevns Kommune.


Skrevet d. 6/6-2010

vivi bruun jespersen 5/6-2010 Natsommerfugle
2009 flyttet til djursland v. Fjellerup. Så mange af de stribede larver, vidste ikke hvad det var. Så i dag 5.6.2010 en blodplet - som jo kommer ud af larverne - ved jeg nu.
Skrevet d. 5/6-2010

Gunver Rasmussen 29/5-2010 SJ Natsommerfugle
Bjerreskov ved Ribe:

Mindst 20 stk jacobaeae.
Skrevet d. 29/5-2010

Gunver Rasmussen 28/5-2010 SJ Natsommerfugle
Bjerreskov ved Ribe:

1 stk jacobaeae.
Skrevet d. 28/5-2010

Klaus Hermansen 21/5-2010 NWZ Natsommerfugle
På natfronten var der flere gamma på Røsnæs.
Skrevet d. 21/5-2010

Bjarne Skule 14/5-2010 LFM Natsommerfugle
Bøtø: 13.5.2010 gav lyset som sædvanligt kun få dyr, men en hel stribe friske N.dromedarius var da de første i denne sæson. Stadig Orthosia'er (gothica, incerta, gracilis) og areola.

Prøvede 14.5 at hunlokke med 2 friske pavoniahunner, der sad på grenene med kokonnerne, hvorfra de var klækket. Buret stillet i cykelkurv på cykel for optimal duftspredning. En han blev lokket til, jeg åbnede buret tog overlod resten til dem selv - og en eller anden fugl, for kort efter lå kvistene med kokonnerne et stykke fra buret, hunner og han pist borte - et solidt måltod for hvem det nu end er.
Skrevet d. 14/5-2010

Paul René Orlien 8/5-2010 NEZ Natsommerfugle
Trods kulden ville jeg ud og lufte mine snore på Melby Overdrev. Lars Andersen stødte til og vi fik den første time (efter ophængning af snore) til at gå med at fotografere tømmermand, eller rettere tømmerdame (1 stk.). Den første time var der ikke mange dyr på snorene - lidt senere kom der flere. Ialt så vi 5 rubricosa, 15 rubiginea, ca. 25 rufifasciata, 1 transversa, 5 vaccinii, 1 vetusta og 2 socia. Herudover fik jeg af Lars en intensiv gennemgang af makrofotograferingens mysterier og udfordringer - man var skú helt svedig tilsidst og øregangene var noget møre ;-) Alt ialt en rigtig hyggelig og udbytterig tur. Vi gør det snarrest igen !
Skrevet d. 10/5-2010

Dagsommerfugle Natsommerfugle Meddelelser
Forrige Tilføj ny rapport Næste