Sommerfuglerapporter fra Danmark

Gå til foreningen startside Gamle rapporter Udenlandske rapporter
Vigtigt: Information om gældende frivillige populationsbeskyttelser af insekter i Danmark

Husk: Disse rapportsider er kun beregnet til observationer og meddelelser vedr. sommerfugle. Diskussioner, annoncer og lignende indlæg slettes uden varsel!

Læs mere her om ret og pligt på denne side

Bemærk venligst at alle observationer skal indeholde mindst artsnavn, dato og stednavn for være brugbare!

Dagsommerfugle Natsommerfugle Meddelelser
Forrige Tilføj ny rapport Næste

Rapportør Obs. dato Distrikt Obs. type
Morten S. Mølgaard 27/6-2018 NEJ Dagsommerfugle
Inspireret af Emils bemærkning om rapae-indflyvningen tog jeg ud til nogle tørre enge i det østlige Aalborg i dag. Her fløj der kålsommerfugle i hundredvis i den bagende sommerhede. Jeg ville forsøge, om jeg kunne have det store held at finde en mannii imellem dem, hvis den da ellers er i landet. Det lykkedes dog ikke. Ellers var der urticae, phlaeas, hyperantus, jurtina og napi.
Skrevet d. 27/6-2018

Svend KAABER 27/6-2018 EJ Dagsommerfugle
Til Kaj Dahl.

Også til lykke her fra Klokkerfaldet 115, 8200 Aarhus N. Det er godt at du deler din solstrålehistorie med os andre. Tak fra Svend Kaaber


Skrevet d. 27/6-2018

Morten S. Mølgaard 26/6-2018 NEJ Dagsommerfugle
Til Kaj Dahl: Tillykke med det fine fund af palaeno - flot!



Til Emil: Desværre ja, alle specialisterne blandt især vore dagsommerfugle er en tragisk fortælling. Jeg har rejst meget i østlandene, og kommer man til f.eks. Rumænien og Serbien, er der endnu i dag mange steder en uspoleret natur med en enorm rigdom - herunder et tusindtalligt sommerfuglemylder inkl. masser af sjældne arter.
Skrevet d. 26/6-2018

Kaj Dahl 25/6-2018 NEJ Dagsommerfugle
Mosehøsommerfugl (Colias palaeno).

Solen har skinnet over Nordjylland i dag med næsten vindstille vejr. Perfekt vejr til en tur i Råbjerg Mose med Mosehøsommerfugl (Colias palaeno) som mål. Sidste uge var jeg der i kraftig blæsevejr uden held.

Men i dag skulle det være anderledes. Jeg havde kun vandret i ca. 45 min. i Råbjerg mose og kl. var 09:39, da jeg så noget hvidt flakse i bunden af vegetationen. Jeg tænkte først, at det var en hvid natsværmer, men stor var min overraskelse og begejstring, da jeg så at det var en Mosehøsommerfugl (Colias palaeno), hun der lå og flaksede med vingerne og på vej til at blive spist af en kødædende plante (Soldug). Jeg befriede den stakkels Mosehøsommerfugl (Colias palaeno), som var ret udmattet. Den blev placeret på klokkelyng som den ivrig sugede nektar fra. Efter ca. 30 min. havde den genvundet sin styrke og fløj hen på Mosebøl, hvor den lagde en del æg. Jeg havde fornøjelse af denne sjældne danske sommerfugl i ca. en time inden den forsvandt hen over mosen.

Fed oplevelse og min danske art nummer 71
Skrevet d. 25/6-2018

Steffen Johansen 24/6-2018 NEZ Dagsommerfugle
Sundbylille. Lørdag 23-06-2018. 100vis af trækkende Lille Kålsommerfugl (rapae). Blomstrende tidsler langs vejkant var hvide af sommerfugle.

Bistrup Søndag 24-06-2018.Hesselbækgård planteskole på blomstrende Jernurt og scabiose 50 nældens takvinge (urticae).


Skrevet d. 24/6-2018

Thomas Møller 23/6-2018 NEZ Dagsommerfugle
Ja,Emil. Der er desværre intet nyt i forhold til den dramatiske tilbagegang for de fleste arter af dagsommerfugle - og formentlig ligeså med natsommerfugle.

Der er utvivlsomt en stor effekt af at mange populationer af ikke-almindelige sommerfugle bliver stadigt mere isolerede i forhold til andre populationer. I kraft af stadigt færre egnede levesteder.. Så indtræder effekten af lokale 'katastrofer' med uigenkaldelig konsekvens. En lokal udryddelse bliver permanent.

At der overhovedet har været den enorme rigdom af arter indtil for få årtier siden, vidner om, at der har været et helt andet landskab, end tilfældet er nu..


Skrevet d. 23/6-2018

Emil Bjerregård 22/6-2018 Dagsommerfugle
Ang. aquilonaris:

I princippet er der ingen der aner hvorfor aquilonaris er forsvundet fra de 3 nævnte lokaliteter siden 2013. Stederne ligner jo sig selv. Ny Krogstrup Mose blev dog oversvømmet i vinteren 2015/2016, som en mulig forklaring på artens forsvinden. Hvorfor den dog er forsvundet fra Skidendam og Holmegårds Mose er lidt af en gåde - dog ikke set i forhold til at vi jo efterhånden godt ved at så godt som alle disse "reliktbestande" kommer til at forsvinde. Der er ikke hippothoe mere ved Vassingerød Old, Allerød Sø og muligvis heller ikke Tørslev, rubi er væk fra Uglesø Mose og Store Torpensmose, optilete er forsvundet fra Allerød Sortemose og Bøllemosen, ingen amandus længere ved Vassingerød Old og Tørslev, euphrosyne er uddød i både Hydeskov og Magleby Skov, ino er forsvundet fra Orned Plantage, Hestetangshuse og Grevindeskov og ja så også aquilonaris...

Dette er bare nogle eksempler, og alle de nævnte bestande er forsvundet inden for de sidste 5 år, altså siden 2013. Mange af stederne ligner jo sig selv, og arterne burde fortsat kunne trives. Men så alligevel ikke. Arterne bliver presset fra alle sider, så det efterhånden er svært at kende til de egentlige detaljer, udover de overordnede linjer. Jeg tør da godt vædde på at tages, malvae, hippothoe, optilete, semiargus, amandus, selene, euphrosyne, aquilonaris og tullia kommer til at forsvinde fra Sjælland før eller siden. Nogen vil sikkert sige "...altså arterne har det da meget godt her og der, vi ser dem jo stadig talrigt her og der, og det ser egnet ud...". Ja, men for alle de nævnte arters vedkommende er deres udbredelsesområde på Sjælland skrumpet ind med 90-99 % gennem 1900-tallet til nu, og arterne er forsvundet fra rigtig-rigtig mange "egnede" steder, som jo så, på længere sigt, ikke var egnet når det kom til stykket. Det er også derfor det er så uhyre vigtigt at kende sin dagsommerfuglehistorie, i forhold til hvor alle arter har været fra årti til årti inden de forsvandt. Først da fatter man hélt hvor ufattelig vanvittig tilbagegangen er.
Skrevet d. 22/6-2018

Emil Bjerregård 21/6-2018 Dagsommerfugle
Rapporter for den sidste uges tid, med undtagelse af hhv. d. 15/6 og 18/6, hvor jeg var travlt optaget af hhv. en flytning og en eksamen.

14/6: NEZ

Valgte at tage til Karlslunde Strand ved Trylleskoven med den tid jeg havde til rådighed denne dag. Stedet huser en sjov isoleret population af Argusblåfugl (Plebejus argus), som jeg på en kortere runde i dag så 42 eksemplarer af.

Kørte også lige forbi Karlstrup Mose i umiddelbar nærhed. Der er aldrig rigtig meldt noget nævneværdigt herfra, men synes det så interessant ud på luftfotos. Trods en grundig gennemgang af området fandt jeg dog ikke rigtig noget nævneværdigt.

16/6: LFM

Vejret så noget snusket ud over store dele af landet, så valgte at fokusere på noget nemt og isoleret - Møn.

Startede på Høvblege. Flyvning var der ikke meget af i det kedelige vejr, men trods alt fik jeg set 8 stk. Sortplettet Blåfugl (Phengaris arion) og 40 eksemplarer af Timiankøllesværmer (Zygaena purpuralis).

Kørte efterfølgende videre nordvest på til Ulvshale. Startede ved Vedelen i den sydlige ende, hvor en rigtig god bestand af Isblåfugl (Polyommatus amandus) holder ud, og jeg fik dag i dag også set 7 stk. Fint.

Bevægede mig herefter mod nord til selve heden, hvor +40 eksemplarer af Foranderlig Blåfugl (Plebejus idas) blev noteret. Desværre ingen argus, som ikke er fundet her med sikkerhed i mange-mange år efterhånden. Noget tyder på den er væk herfra. I så fald er argus kun at finde ved Bøtø Strand inden for LFM. Det er sgu for sørgeligt.

17/6: NWZ & SZ

Pga. regnvejret om morgenen, valgte jeg at bruge det elendige vejr på at rekognoscere lidt i Bromme Mose ved Munke Bjergby. Så sent som i 1991 var her nemlig stadig en bestand af Engperlemorsommerfugl (Brenthis ino), som var et af de sidste steder man kunne finde arten i NWZ. I dag er arten formentlig helt væk fra distriktet, da arten sidst blev fundet her i 1995 af yderst kompetente Jørn Bittcher ved Store Møsten. Lokaliteten har Magnus og jeg tjekket for et par år siden, og her er ino formentlig væk fra.

Men tilbage til sagen. Jeg fandt nogle ganske interessante partier med rigkær ved Bromme Mose, takket være kyndig vejledning fra Jens Stolt, og det varede ikke længe før det begyndte at klare op.

Men desværre sås ingen ino. Øv. Men helt forgæves var det bestemt ikke, da det lykkedes mig at finde en ny bestand af Dukatsommerfugl (Lycaena virgaureae), som efterhånden er en ret god art på Sjælland. I alt sås 3 hanner her i begyndelsen af flyvetiden, hvilket måske tyder på en ret god bestand.

Kørte videre til Sorø Sønderskov, hvor jeg havde udset mig 2 lokaliteter på forhånd – Flommen & Bimosen. Ved Flommen er ino sidst fundet i 1988, og skulle efter sigende været forsvundet herfra. Har forsøgt mig én gang tidligere for et par år siden, men gav det et overfladisk skud, nu jeg alligevel kom forbi. Desværre udeblev ino herfra i dag trods fint vejr.

Til gengæld lykkedes det at finde en enkelt ino ved Bimosen, på trods af at det havde skyet helt til da jeg nåede frem. Godt den trods alt holder stand hér.

Næste mål på dagen blev Kåremose. Og uha, kun 2 eksemplarer af ino blev registreret, trods rigtig fint vejr. Meget mærkeligt. De sidste år har ino fløjet her ganske talrigt, og noget tyder på en pludselig voldsom decimering. Suk, måske forsvinder den herfra i snarlig fremtid?

Til gengæld så det bedre ud hvad ino angår i Torpe Mose. Her fandt jeg på en runde i gråvejr mindst 300 eksemplarer af arten, og i virkeligheden nok langt flere. Også 1 stk. amandus og 1 stk. Brunlig Perlemorsommerfugl (Boloria selene) blev også set. Dejligt sted.

Næste mål blev Kroglyng. Stedet huser den ene af i alt kun 3 bestande af idas på Sydsjælland. Denne population blev fundet tilbage i år 2000 af Martin Bjerg, som jeg havde held med efterfølgende at genfinde for to år siden. Bestanden er af ganske rimelig størrelse, og så da også 7-8 eksemplarer i kedeligt og koldt vejr i dag. Godt den holder stand.

Sluttede af i Holmegårds Mose. Stadig en fin dagsommerfuglelokalitet med arter som Dukatsommerfugl, Foranderlig Blåfugl, Bølleblåfugl, Brunlig Perlemorsommerfugl og Moserandøje, og i særdeleshed en rigtig flot lokalitet trods den er delvist ødelagt. Jeg fik da også i dagens sidste aftenlys set +75 idas, 4 optilete og 10 tullia, men det er dog ikke noget i forhold til hvordan mosen har været tidligere - følgende arter er forsvundet herfra:

Svalehale (1950’erne cirka), Spættet Bredpande (1984), Violetrandet Ildfugl (1976), Grøn Busksommerfugl (1990), Arugsblåfugl (1951), Isblåfugl (1991), Skovperlemorsommerfugl (2007), Markperlemorsommerfugl (2002), Rødlig Perlemorsommerfugl (1992), Engperlemorsommerfugl (1993), Moseperlemorsommerfugl (2013), Okkergul Pletvinge (1946), Mørk Pletvinge (1960), Kirsebærtakvinge (1960’erne cirka) og Kommabredpande (1972). Desuden har Mosehøsommerfugl muligvis været fast her i 1940’erne. Det er til at græde over...

19/6: F

Valgte at prøve noget denne dag, som jeg ikke har prøvet før, i form af Fyn. Distriktet er generelt dårligt undersøgt blandt entomologer, sammenlignet med resten af landet, så Fyn er bestemt ikke kedelig.

Startede i Hesbjerg Skov, hvor ino har sin sidste sikre population tilbage på Fyn. I 1990'erne havde arten ellers fortsat mange bestande, men de sidste 10 år har den kun været kendt fra Hesbjerg Skov. En gennemgang af området gav +33 eksemplarer af ino, så dejligt den trods alt stadig flyver i pænt antal her.

Kørte fra Hesbjerg videre mod syd til Storelung. Den gamle flotte højmose huser stadig en fin bestand af aquilonaris, som hér har sin ene ud af I alt kun 4 forekomster på Fyn. På en runde I området så jeg I alt 10 aquilonaris – ikke ret mange, og de var alle sammen godt brugte. Arten er kendt for på de fynske lokaliteter at påbegynde flyvetiden særdeles tidligt, typisk sidst i maj, OGSÅ i mere normale år – det varer ikke længe før de er helt brændt ud her for i år!

En fin tur, hvor jeg glædede mig over endelig at få ino og aquilonaris fra Fyn. Regner med at tage herovre igen om nogle få dage, for at raide videre nede sydpå.

20/6: LFM

Vejrudsigten så ret dårlig ud for store dele af landet, men på LFM så det til gengæld nogenlunde fornuftig ud, så her gik turen hen i dag.

Påbegyndte dagen ved Flintinge Byskov. I vinters fik jeg et tip fra den berømte LFM-duo Jan Grubbe & Niels Overmark Rasmussen, at Violetrandet Ildfugl (Lycaena hippothoe) muligvis stadig skulle være at finde i Flintinge Byskov, hvor arten ellers sidst er meldt fra (og LFM i det hele taget) tilbage i 2005. De fortalte dog de havde set et enkelt eksemplar for 3-4 år siden, som aldrig var meldt. Det skal lige siges at jeg kun kom herind i dag med en adgangstilladelse, da der i reglen er adgang forbudt, så koordinatet for min indtastning på f&n er upræcist.

Trods en ihærdig indsats i ret godt vejr, lykkedes det ikke at se noget til hippothoe. I stedet fandt jeg dog et særdeles spændende slåenkrat i området – ikke mange kilometer væk fra den sidste kendte lokalitet for Slåensommerfugl (Satyrium pruni) ved Radsted Mose, hvor pruni forsvandt i 1987, og dermed uddøde i Danmark. Jeg fandt selvfølgelig ingen pruni, selvom jeg godt nok stirrede længere på krattet, da det så helt perfekt ud, dog måske lidt for småt. I stedet kunne jeg glæde mig over +15 eksemplarer af Hvid Admiral (Limenitis camilla).

Herfra gik det videre til Søholt Storskov. Tænkte det kunne være meget sjovt at besøge skoven uden for silvicola/euphrosyne-sæson, og så havde jeg et helt konkret mål om at finde Markperlemorsommerfugl (Argynnis aglaja) på lokaliteten, som klart var den egentlige årsag til jeg besøgte stede i dag. Det er 4 år siden den sidst er set her, så det var lidt satset, men det lykkedes sgu at finde en enkelt aglaja her. Dejligt den stadig holder ud på Lolland som skovlysingsart.

Dertil kunne jeg udover aglaja også glæde mig over 65 stk. Kejserkåbe (Argynnis paphia), 1 stk. Iris (Apatura iris), 4 stk. Hvid Admiral (Limenitis camilla) og 1 stk. Jomfrubjørn (Callimorpha dominula). Desuden fik jeg også lige w-album på årslisten ikke langt herfra. Brugte også en del tid på at lede efter Spejlbredpande (Heteropterus morpheus), da jeg fandt et område der så særdeles morpheus-egnet ud. Men træerne vokser jo som bekendt ikke ind i himlen, så ingen morpheus herfra i denne omgang.

Sluttede dagen af på Det Falsterske Dige, samt den tilhørende plantage. Startede mod nord ved Marielyst Strand i håb om at se lidt træk. Det VÆLTEDE med kålsommerfugle ind syd fra, hovedsageligt Lille Kålsommerfugl (Pieris rapae). De sidste par dage har jeg set tusinder, og atter tusinder, af rapae på Fyn, Lolland og Falster. Et større træk er gået ind over Danmark, og jeg kan i den forbindelse ikke lade være med at gøre opmærksom på muligheden for at der er Sydlige Kålsommerfugl (Pieris mannii) i blandt. Omkring 2008 lå artens nordgrænse omkring Schweiz, men på bare 10 år har arten rykket 800 km mod nord, og er nu fastboende i Tyskland og Holland. Arten er et særdeles godt bud på en ny dansk dagsommerfugl, hvis den ikke allerede er her? Spørgsmål er bare hvem der tør, og har evnerne til at hugge til den art.

Af andet træk kan også nævnes træk af Admiral (Vanessa atalanta) og en enkelt Tidselsommerfugl (Vanessa cardui) fra diget i dag, udover dem jeg også så på Lolland tidligere. Dertil sås også 5 stk. aglaja var Marielyst Strand i dag, som nok også lige bør nævnes.

Gik videre mod syd til Bøtø Strand, hvor trækket af rapae kun tog til. Desuden fik jeg også gjort en god optælling af argus, hvor +170 eksemplarer blev noteret – i virkeligheden så jeg nok op i mod 180-190 stk! Det er rigtig mange for Bøtø Strand, hvor den tilsyneladende har et særdeles godt år. Også 8 aglaja set.

Sluttede dagen meget sent af i Bøtø Plantage. Så 2 morpheus ved den kendte lokalitet nær p-pladsen, samt en enkelt aglaja. Gik videre til den kendte amandus-lokalitet i skoven, længere mod syd, og her fik et par kortere solstrejf mindst 10 amandus, 1 aglaja og 2 camilla på vingerne. Morpheus var i øvrigt min dagsommerfugle-årsart nr. 60 i Danmark for 2018. Et meget godt bevis på hvor tidligt året har været!
Skrevet d. 21/6-2018

Christian Videnkjær 19/6-2018 SZ Dagsommerfugle
En smuttur i Holmegaards Mose gav +50 idas (Foranderlig blåfugl), 17 tullia (Moserandøje), to slidte optilete (Bølleblåfugl) og en enkelt cardui (Tidselsommefugl) som bedste dyr. Gik rundt i den vestlige ende, hvor man nemmest kommer til via Fensmark Skov, der i dag er mørk og kedelig. Kan huske at have set både iris, paphia (Kejserkåbe), selene (Brunlig perlemorsommerfugl) og aquilonaris (Moseperlemorsommerfugl) for 20-25 år siden på lysningen til højre for skovvejen på vej ned til mosen. Nu står der 6-8 meter høje grantræer skulder ved skulder.


Skrevet d. 20/6-2018

Thomas Møller 15/6-2018 NEZ Dagsommerfugle
Blomsterdalen - Lyngby Parkkirkegård.

Området har jo gennemgået skiftende former for 'pleje' i de senere år. Det har betydet, at en rig population af både 5- og 6-plettet køllesværmer stort set er forsvundet. På en rundgang på arealet 15. juni så jeg én 5-plettet.. Nu er jeg spændt på, om området stadig rummer nogle 6-plettede. Det vil vise sig i de kommende dage, tænker jeg.

Mht aquilonaris: hvad er der sket med de moser? Er det kvælstof, der er skurken? (Igen-igen)
Skrevet d. 19/6-2018

Dagsommerfugle Natsommerfugle Meddelelser
Forrige Tilføj ny rapport Næste